تقویم تاریخ ورزش،

زادروز محمد علی در چنین روزی

زادروز محمد علی در چنین روزی

دیجیپا: بهترین بوکسور قرن بیستم که قهرمانی های بسیاری در کارنامه اش دارد، همانند افسانه ای است که شاید تاریخ دیگر به خود نبیند.


به گزارش دیجیپا به نقل از ایسنا، کاسیوس کلی در چنین روزی در ۱۷ ژانویه ۱۹۴۲ در لوییزویل کنتاکی به دنیا آمد. این نام را پدرش به افتخار کاسیوس مارسلوس کلی دولتمرد، که بعنوان سفیر ایالات متحده در روسیه کار می کرد به او داد. علی در سن ۱۲ سالگی بوکس را آغاز کرد. دوچرخه او را دزدیدند و او به افسر پلیس جو مارتین اظهار داشت که دزد را کتک خواهد زد. سپس مارتین پاسخ داد که پیش از آماده شدن برای شکست دادن کسی، باید یاد بگیرید که چگونه این کار را انجام دهید و به همین خاطر او را با رشته بوکس آشنا کرد.
او نخستین مبارزه خودرا تنها شش هفته بعد از شروع تمرین انجام داد. حریف او رونی اوکیف بود که مسن تر و با تجربه تر از علی بود، اما این مانع از پیروزی قهرمان آینده در نخستین مسابقه اش نشد. بعد از مبارزه، علی اعلام نمود که تبدیل به بزرگ ترین بوکسور تاریخ خواهد شد. او هم چنین در قرن بیستم عنوان یکی از بزرگ ترین قهرمانان ورزشی را نیز از آن خود کرد.
علی در سال ۱۹۶۰ از مدرسه فارغ التحصیل شد و تا آن زمان ۱۰۰ پیروزی و ۸ شکست در بوکس آماتور داشت.
بازی های المپیک در رم
در سال ۱۹۶۰، علی به تیم بوکس ایالات متحده برای المپیک رم فراخوانده شد، اما به سبب ترس از پرواز ممکن بود مسابقات را از دست بدهد. او اظهار داشت: من بیش تر نگران پرواز بودم تا بوکس. علی در یکی از مستندهای مربوط به خودش اظهار داشت: نگران دعوا نبودم، نگران پرواز بر فراز زمین بودم.
همانطور که پل مورگان در کتاب خود "محمد علی: مبارزه قرن" نوشت، علی پس از مدت ها متقاعد شد که به رم برود. در نهایت علی موافقت نمود، اما به شرط داشتن چتر نجات.
در مرحله یک چهارم نهایی مسابقات المپیک، علی به اتفاق آرا قهرمان المپیک از اتحاد جماهیر شوروی گنادی شاتکوف و در نیمه نهایی تونی مادیگان استرالیایی را شکست داد. در مبارزه برای طلا، او با زبیگنیو پترژیکوفسکی ملاقات کرد که او را نیز با تصمیم کامل داوران شکست داد تا قهرمان المپیک شود.
علی از اتفاق تلخ پس از ورود به آمریکا چنین اظهار داشت: با مدال روی سینه وارد رستوران شدم و یک فنجان قهوه و یک هات داگ خواستم. به من گفته شد که آنها به سیاه پوستان خدمت نمی کنند. سه روز پیش برای کشور جنگیدم و می خواهم غذا بخورم. قهرمان المپیک نمی تواند در رستوران غذا بخورد، اشکالی ندارد.
این بوکسور آنقدر ناراحت بود که مدال را به رودخانه انداخت. بعد از ۳۶ سال حضور در بازی های آتلانتای آمریکا، خوان آنتونیو سامارانچ، رییس وقت کمیته بین المللی المپیک، باردیگر علی را در آغوش گرفت.
خیلی از بوکسورها بعد از قهرمانی در المپیک حرفه ای می شوند. علی نیز از این قاعده مستثنی نبود. مبارزه برای عنوان قهرمان جهان.
پیش از مبارزه با سانی لیستون برای عنوان قهرمانی جهان، علی با هنری کوپر بریتانیایی در ورزشگاه ومبلی دوئل داشت. این مبارزه با حضور ۵۵ هزار تماشاگر اجرا شد. علی با تاجی شبیه تاجی که ملکه انگلیسی بر سر داشت وارد رینگ شد و بنا بر این او را هو کردند.
گرویدن به دین اسلام
بعد از مبارزه با لیستون، علی ورود خودرا به ملت اسلام اعلام نمود. او نام محمد علی را برای خود انتخاب نمود. علی به خبرنگاران اظهار داشت: کاسیوس کلی نام برده است، من آنرا انتخاب نکردم و نمی خواهم. من محمد علی هستم یک اسم آزاده. این اسم به مفهوم "حبیب خدا" است و من اصرار دارم که مردم هنگام صحبت با من و در مورد من از آن استفاده کنند.
قهرمان جهان در آن زمان جو فریزر آمریکایی بود. علی به دنبال مبارزه با او و بازپس گیری عنوان قهرمانی جهان بود. در آخر سال ۱۹۷۰، بوکسورها قراردادی را برای برگزاری مبارزه امضا کردند. این مبارزه جذابیت زیادی ایجاد کرد برای اینکه نخستین بار بود که قهرمانان سابق و شکست ناپذیر مدافع عنوان قهرمانی با هم ملاقات کردند. این مبارزه که در نیویورک انجام شد در۵۰ کشور جهان پخش گردید و حدود ۳۰۰ میلیون بیننده آنرا از تلویزیون تماشا کردند. فریزر با تصمیم کامل داوران پیروز شد و نخستین شکست دوران حرفه ای علی را تحمیل کرد.
علی و فریرز در سال ۱۹۷۴ باردیگر با هم روبه رو شدند و این دفعه محمد علی موفق می شود فریرز را شکست بدهد. در سال ۱۹۷۵ یکی از سخت ترین نبردهای بین علی و فریرز انجام شد. این مبارزه ۱۴ راند به طول انجامید که در نهایت محمد علی پیروز شد.
پس از این نبرد، کلی متحمل شکست های مختلف شد. او مقابل لری هولمز ناک اوت شد و در سال ۱۹۷۹ بازنشستگی خودرا اعلام نمود.
کلی در سال ۱۹۸۴ مبتلا به بیماری پارکینسون شد. بیماری او به سبب ضرباتی بود که در بوکس به سر او وارد شده بود. کلی در روز سوم ژوئن ۲۰۱۶ به سبب مشکل تنفسی در ۷۴ سالگی از دنیا رفت. وی در اسکاتسیدل آرویزونا به خاک سپرده شد. استعداد بی سابقه و جنجال ها، او را به یکی از شناخته شده ترین چهره های قرن بیستم تبدیل کرد.
منبع:

1400/10/27
22:38:10
5.0 / 5
271
تگهای خبر: بازی , تیم , داور , شنا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
Digipa Sports Shoes

دیجیپا

فروش لوازم و کفش ورزشی

digipa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیپا محفوظ است