علی علیپور در گفتگویی متفاوت:

علی کریمی و دایی اسطوره هایم بودند

علی کریمی و دایی اسطوره هایم بودند

به گزارش دیجیپا مهاجم ایرانی ژیل ویسنته با اشاره به اینکه پس از جدایی از پرسپولیس به پیشنهادی از چین پاسخ منفی داد و از نظر مالی ضرر کرد، اظهار داشت: بازی کردن کنار طارمی راحت است و حرکت او را ۵ ثانیه قبل می بینم.به گزارش دیجیپا به نقل از مهر، علی علیپور پس از سپری کردن دو فصل در تیم ماریتیمو پرتغال هفته پیش قراردادی را با تیم ژیل ویسنته دیگر تیم پرتغالی امضا کرد تا دوران جدیدی را در فوتبال اروپا آغاز کند. علیپور در دو فصل برای ماریتیمو ۱۰ بار گلزنی کرد و به علت آنچه که اختلاف بر سر تمدید قراردادش با این تیم مطرح می شد، در فصل دوم کمتر در ترکیب اصلی ماریتیمو قرار گرفت.
با این حال مهاجم ایرانی در نقل و انتقالی قابل توجه راهی ژیل ویسنته شد؛ تیمی که فصل بعد در لیگ کنفرانس اروپا هم حضور دارد و علیپور می تواند حضور در این رقابت ها را هم تجربه کند.
پیش از این گفته می شد پرسپولیس علاقه مند است تا علیپور را برای فصل بعد به خدمت بگیرد؛ بخصوص که این مهاجم بازیکن آزاد بود و برای پرسپولیس هزینه دریافت رضایتنامه به دنبال نداشت ولی در نهایت او ترجیح داد در لیگ پرتغال بماند؛ آن هم در شرایطی که اعلام نموده است از ۹ کشور همچون اسپانیا، روسیه، بلژیک، ترکیه، امارات، قطر و… پیشنهاد داشته است.
علیپور در گفتگویی مفصل با روزنامه «ابولا» به تشریح اهدافش در تیم ژیل ویسنته پرداخت و تصریح کرد که هدفش بازی و قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا است. وی همینطور ابراز امیدواری کرد که همراه با طارمی در تیم ملی ایران در جام جهانی قطر بازی و گلزنی کند.
- می خواهم آهسته ولی مستقیم حرکت کنم
- مثل طارمی هستم؛ به پول فکر نمی کنم
- رؤیای من بازی در انگلیس و اسپانیا است
- پیشنهاد خوبی از چین داشتم و از نظر مالی ضرر کردم
- به واسطه جانواریو و ادینیو تیم ژیل ویسنته را می شناختم
- تمام بازی های پرتغال را تماشا می کردم
- هافبک های ژیل ویسنته را دوست داشتم
- با سرمربی تیم صحبت نکرده ام
- می توانم برای همیشه در پرتغال زندگی کنم
- دو گلم برای ماریتیمو حیاتی بود
- بازی کنار طارمی راحت است
- منتظر بازگشت به تیم ملی ایران هستم
- حرکات طارمی را ۵ ثانیه قبل می بی نم
- می خواهم ژیل ویسنته را به خانه های مردم ایران ببرم
- دایی، کریمی و رونالدو اسطوره های من بودند
- گل زدن خودم و طارمی را در جام جهانی می بی نم

مشروح این گفتگو در ادامه می آید:
* اهمیت انتقال از ماریتیمو به ژیل ویسنته را چطور ارزیابی می کنید و چه انتظاراتی از باشگاه جدید دارید؟
- من به اهدافم در ماریتیمو رسیدم. باید یک قدم جلو می رفتم تا قوی تر بشوم. به این نتیجه رسیدم که حضور در تیمی با رنکینگ بهتر که در اروپا بازی کند برای من مهم می باشد. می خواهم شرایط و پتانسیلم را ثابت کنم. می خواهم به ژیل ویسنته کمک کنم و امتیازاتی را برای باشگاه در اروپا به ارمغان بیاورم. من به دنبال موفقیت و رسیدن به سطوح بالاتر هستم. مشتاقانه منتظر بازی در لیگ قهرمانان هستم.
* با عنایت به پیشنهاداتی که داشتید چرا ژیل ویسنته را انتخاب کردید؟
- ژیل ویسنته نسبت به همه پیشنهاداتی که از قطر، امارات، چین، کویت، ترکیه، بلژیک، لهستان، روسیه و حتی اسپانیا داشتم بهترین انتخاب برای من بود.
* حضورتان در ماریتیمو را چطور ارزیابی می کنید؟
- از ماریتیمو برای دو فصل خوبی که آنجا داشتم تشکر می کنم. آنها برای من یک خانواده بودند. باشگاه دری به فوتبال اروپا بود اما حضور در آنجا خیلی سخت بود. من باید فوتبال پرتغال را درک می کردم و فقط در فصل دوم به خوبی سازگار و هماهنگ شدم. حالا احساس می کنم برای چالش های بیشتر آماده هستم و خویش را فردی می بی نم که می تواند به بالاترین سطح برود و در تیم های بهتر و معتبرترین مسابقات عملکرد بهتری داشته باشد.
* با این همه پیشنهاد و درخواست از کشورهای دیگر، آیا پرتغال شرایطی را دارد که به ابعاد بزرگ تری از کار شما کمک کند؟
- فوتبال پرتغال سطح بسیار بالایی دارد و در جهان بسیار شناخته شده است. من اهداف بسیار تعریف شده ای دارم، می خواهم آهسته اما مستقیم حرکت کنم. خیلی به پول فکر نمی کنم؛ کمی شبیه طارمی. دنبال بازی در لیگ قهرمانان یا تجربه حضور در اسپانیا و انگلیس هستم. این هدف من و رؤیای من است. وقتی به ماریتیمو آمدم از نظر مالی ضرر کردم چون پیشنهادات خیلی خوبی از چین داشتم. اما بازی در لیگ پرتغال به خاطر ویترینی که دارد مهم بود.
پرتغال از نظر فرهنگی و آب و هوایی هم به ایران نزدیک است. حتی اینجا با مردم احساس راحتی دارم. هدف من حضور در جمع ۶ تیم برتر پرتغال بود. همه گزینه ها را با مدیر برنامه ام در بین گذاشتم و به این نتیجه رسیدیم که ژیل ویسنته بهترین گزینه است. توجه داشته باشید از قبل ژیل ویسنته را می شناختم، چونکه فابیو جانواریو و ادینیو در آنجا بازی می کردند و آنها در ایران بسیار موفق بودند. (جانواریو در استقلال و ادینیو در تراکتور و مس کرمان بازی کرده بودند) مصاحبه علیپور در روزنامه ابولا
* ژیل ویسنته را برای کاری که در فصل گذشته انجام داد، برای فوتبالی که بازی کرد و خیلی از مردم آنرا یکی از بهترین تیم های پرتغال می دانستند، چگونه می بینید؟ شما بعنوان حریف هم چنین برداشتی داشتید؟
- من تمام بازی های پرتغال را دیدم. هیچ مسابقه ای نبود که از دست بدهم. اگر دو بازی همزمان بود، ترتیبی می دادم که بعداً یکی را ببینم. می خواستم بازیکنان و تیم ها را بشناسم و بهترین راه را برای سازگاری با هر بازی بدانم. من همیشه بازی های ژیل ویسنته را تماشا می کردم و هافبک هایش را خیلی دوست داشتم. آنها در پشتیبانی از مهاجمان بسیار باهوش و بسیار تکنیکی بودند. آنها توپ را تا نزدیک محوطه حریف حمل می کردند و پاس گل می دادند.
کار تیمی در ژیل ویسنته بسیار منسجم بود. آنها همیشه بسیار منظم بودند. با تماشای ژیل، هیچوقت احساس نکردم که مقرر است بازی را ببازند. همیشه این طور به نظر می رسیدند که تا آخر می جنگند و بازی ها را می برند. مشخص بود که برنامه و تاکتیکی برای پیروزی وجود دارد. مربی و آنالیزورهای ژیل ویسنته نشان دادند که بسیار توانمند هستند و می توانند برنامه های حریف را به خوبی بخوانند. من استادیوم و چمنی که روی آن بازی می کردند را هم دوست داشتم.
* از نقش ریکاردو سوارس سرمربی تیم در جذب شما آگاه هستید؟ آیا در مورد آنچه او از شما انتظار دارد صحبت کرده اید؟
- من برای همه مربیان احترام زیادی قائلم. پرتغال برخی از بهترین مربیان جهان را دارد. همه بازیکنان خوب به دنبال مربیان خوب هستند، چونکه از این طریق می توانند مکمل یکدیگر باشند. من بازی های ژیل ویسنته را تماشا کردم و همانطور که گفتم احساس کردم مربی چطور تیم را به شکل مثبتی کنترل و با بازیکنان ارتباط برقرار می کند. هر بار که بازی ها را تماشا می کردم، تیم سرحال، پرانرژی و با استراتژی بازی می کرد. این چیزها از مربی می آید. اما ما مستقیم صحبت نکردیم من مفتخرم که بخشی از تیم و ایده های این مربی هستم. او یک مربی بزرگ است.
* آیا حضورت در فوتبال پرتغال تاریخ انقضا دارد؟
- هدف اصلی بازی و قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا است. نمی دانم چند سال طول می کشد. اگر بتوانم این شانس را در باشگاهی در پرتغال داشته باشم، عضوی از تیمی باشم که در این رقابت ها شرکت می کند و این سبب شود به تحقق رویایم ایمان داشته باشم، می توانم سال ها در اینجا بمانم. اما نمی دانم! من فقط می دانم که زندگی در پرتغال کاری است که می توانم برای همیشه انجام دهم چونکه عاشق این کشور و مردمش هستم.
* ما از علیپور طی دو فصل حضور در ماریتیمو ۱۰ گل دیدیم. آیا برای فصل اول در بارسلوس (شهری که ژیل ویسنته در آن قرار دارد) گل زدن در کار خواهد بود؟
- فوتبال آسان نیست. وقتی به پرتغال آمدم برای نخستین بار کشورم را ترک می کردم. بدترین زمان خویش را در سال اول، دور از خانه، در کوشش برای سازگاری و در رویارویی با سناریویی مانند کووید - ۱۹ پشت سر گذاشتم. سخت بود. مادیرا (جزیره ای که تیم ماریتیمو در آن است) زیباست اما من آنرا با همه چیز بسته یافتم. من خانواده بزرگی دارم، ما همیشه با هم بودیم، من از یک شهر بزرگ آمده ام، من عاشق مکان های شلوغ بودم. این چیزی بود که من را زنده می کرد و به من انرژی می داد. در مادیرا فقط در هتل بودم. زبان انگلیسی زیادی بلد نبودم که مانع ارتباط گیری ام می شد. سازگاری و همینطور درک ذهنیت مربیان اینجا زمان برد. با این حال، در فصل اول به ماریتیمو کمک کردم تا در لیگ بماند. من در دو پیروزی ۱ بر صفر ماریتیمو گلزنی کردم. هر دو در هفته های پایانی و خیلی مهم بود. این طبیعی نیست که یک مهاجم فقط دو گل بزند، اما آنها برای من حیاتی بودند. در سال دوم، عملکردم خیلی بهتر شد و هشت گل زدم، پنالتی گرفتم و پاس گل دادم.
گام به گام انتظار من این است که گل های بیشتری بزنم و نتایج را بهتر کنم. این ذهنیت من را به ژیل ویسنته رساند. باشگاه در این فصل چیزهای بیشتری می خواهد، بخصوص این که آنها در مسابقات بیشتری حضور دارند. برای ما مهم می باشد که در بازی های اروپا (لیگ کنفرانس اروپا) پیروز شویم و به جلو برویم. من به اعداد و آمار فکر نمی کنم، این مرا محدود می کند. زندگی من فقط گل زدن نیست. اگر بازیکنی در موقعیت بهتری باشد به او پاس می دهم. پاس گل مثل گلزنی است. من برای تیم بازی می کنم نه برای خودم.
* با بازی کردن در پرتغال با مهدی طارمی، یکی از بزرگترین ستاره های فوتبال در سال منتهی به جام جهانی آیا هنوز شانسی برای بازی در کنار وی در جام جهانی خواهید داشت؟
- من مشتاقانه منتظر شانس بازگشت به تیم ملی هستم. رؤیای هر بازیکنی بازی برای کشورش در جام جهانی است. در طول این سال ها من بهترین تلاشم را کرده ام. سخت کار کرده ام تا لایق این باشم. با طارمی سه سال در پرسپولیس بازی کردم. در لیگ قهرمانان آسیا بازی کردیم، جام بردیم و گل ها و پاس گل های زیادی از یکی به دیگری داده شد. بازی با طارمی راحت است. من می توانم حرکات مهدی را پنج ثانیه پیش از حرکت ببینم. او هم در کنار من همچنین است. امیدوارم بتوانم در بازی های دوستانه حضور داشته باشم و سپس در ترکیب تیم ملی ایران در قطر قرار بگیرم. گلزنی خودم و طارمی را در جام جهانی می بی نم. اما من نمی توانم بازیکن انتخاب کنم. این به مربی بستگی دارد. همه ما سرباز تیم خواهیم بود و از مربی پیروی می نماییم. شادی گل علیپور و طارمی در پرسپولیس
* شروع خوب با ژیل ویسنته در فصل آینده می تواند کمک زیادی به حضورتان در تیم ایران کند؟
- صد درصد موافقم. من باید هر روز بهتر باشم. با بازی در ژیل ویسنته این شانس را دارم که پیش از جام جهانی، در لیگ اروپا بازی کنم. این یک چالش بزرگ دیگر است و من را برای حضور در جدی ترین رقابت روی کره زمین مشتاق تر می کند. تمرینات و بازی های بیشتری خواهیم داشت. این مسیر رقابتی بیشتری می دهد و من را آماده تر می کند. امیدوارم بتوانم آنرا انجام دهم.
* درباره طارمی؛ بازیکنی مثل او چطور برای کسانی که قصد دارند مسیر او را در فوتبال اروپا دنبال کنند الهام بخش است؟
- من و طارمی مدیر برنامه مشترکی داریم که با فوتبال پرتغال آشنایی زیادی دارد. او با من در مورد پرتغال صحبت کرد، پیشنهادهای بسیار بهتری به من داد اما ما فهمیدیم که بهتر است از اینجا شروع نماییم. هدف من موفقیت بین المللی است. این چشم انداز من بعنوان یک کودک است. دیدم که طارمی در تیم ریو آوه چه کرد. انتقال او را به پورتو دیدم. با او صحبت کردم و راهنمایی خواستم. این گونه به ماریتیمو رسیدم. طارمی بازیکن بزرگ و سخت کوشی است. او هنوز هم می تواند کارهای بیشتری انجام بدهد. دیدن طارمی در فرم عالی در پرتغال سبب شادمانی و افتخار من است. او دوست خوبی است که در صدر رنکینگ قرار دارد.
* و آیا قهرمانی طارمی با پورتو برای ایران افتخار است؟
- من برای او خیلی خوشحالم. برای ایران مهم می باشد که بازیکنی داشته باشد که گل می زند و پاس گل می دهد که مثل هیچکس دیگری در باشگاه نیست و حالا قهرمان پرتغال شده است. وی در تاریخ خواهد ماند و مورد تحسین خیلی از مربیان قرار خواهد گرفت. ایرانیان همیشه در مورد تیم های بزرگ پرتغال صحبت می کنند، شامل پورتو، بنفیکا، اسپورتینگ و همینطور براگا. هدف من آوردن ژیل ویسنته به خانه های ایران است.
* و بعنوان سوال پایانی؛ در کنار تمجید طارمی، بت ها و اسطوره های علیپور در فوتبال چه کسانی هستند؟
- در کشورم علی دایی و علی کریمی. اما من از کودکی طرفدار بی قید و شرط کریستیانو رونالدو بودم. همیشه او را دنبال می کردم و پیراهن شماره ۷ وی در منچستریونایتد را از همان ابتدا در اتاقم می پوشیدم. علاوه بر این، تصاویر زیادی از وی در اتاقم بود.
خبرگزاری مهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید


منبع:

1401/03/07
08:54:53
5.0 / 5
167
تگهای خبر: بازی , بازیكن , باشگاه , توپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
Digipa Sports Shoes

دیجیپا

فروش لوازم و کفش ورزشی

digipa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیپا محفوظ است