والیبال پرحاشیه بانوان لیگی كه روی هواست!

والیبال پرحاشیه بانوان لیگی كه روی هواست!

دیجیپا: با اینكه ۱۷ دوره از لیگ برتر والیبال بانوان برگزار شده اما همچنان كیفیت این لیگ چنگی به دل نمی زند و برنامه ای اساسی برای بهبود وضعیت آن وجود ندارد.


به گزارش دیجیپا به نقل از ایسنا، حواشی هفدهمین دوره لیگ برتر والیبال بانوان تمامی ندارد. لیگی كه ابتدا قرار بود هشت تیمی برگزار گردد و حتی تا آستانه پنح تیمی شدن هم پیش رفت اما در نهایت با شش تیم شروع به كار كرد و تابحال كه هفت هفته را پشت سر گذاشته اما از كیفیت مناسبی برخوردار نیست.
حاشیه های حضور بازیكنان امید در یك تیم
برای بررسی اتفاقاتی كه از شروع لیگ منجر به ایجاد حواشی شد باید به این مساله اشاره نمود كه ابتدا و هنگام قرعه كشی تیم ها صدیقه كعبی زاده، نایب رئیس سابق فدراسیون والیبال اعلام نمود تیمی تحت عنوان تیم امید در لیگ شركت می كند. این مساله در ابتدا با مخالفانی همچون میترا شعبانیان، سرمربی تیم پیكان روبه رو شد كه معتقد بود حضور تیم امید و جذب بازیكنان جوان توسط این تیم پیشنهاد خوبی نیست و شاید بعضی از تیم ها بخواهند با بازیكنان جوان قرارداد بندند اما با این پیشنهاد دیگر نمی توانند. اما كعبی زاده هدف از حضور این تیم در لیگ را جذب بازیكنان ملی پوش جوانی دانست كه توسط سایر تیم ها جذب نشدند. به هر حال این تیم تحت عنوان مبنا تجارت كاسپین در لیگ شركت كرد اما نتایجی كه گرفته چنگی به دل نمی زند وانتظار بر این بود كه با حضور جواد مهرگان، مشاور فنی تیم ملی والیبال بانوان بزرگسال بعنوان مشاور فنی امبنا تجارت عملكرد بهتری داشته باشد.
رفت و برگشت توپكای بابلسر
پس از آن تیم توپكای بابلسر به سبب مشكلات درون تیمی كه گویا بی ربط به فدراسیون هم نبود از حضور در لیگ برتر كنار گذاشته شد و عدم نمایش مدارك مورد نیاز حضور در مسابقات توسط تیم توپكا، به عنون علت حذف نماینده بابلسر اعلام گردید. اما قبل از كنار گذاشتن این تیم، فریبا سلیمانی كه در ابتدای فصل با توپكا قرارداد بسته بود در مصاحبه با خبرگزاری ها شایعاتی در خصوص نقش فدراسیون در مخالفت با حضورش در توپكا را منتشر نمود. وی در این مورد به ایسنا اظهار داشت: "اتفاقاتی پشت سرمان بوده كه چرا توپكا با من قرارداد بسته و فدراسیون از اول هم تمایلی نداشت كه من هدایت این تیم را به عهده بگیرم. حتی به باشگاه گفتند چرا با این مربی كار می كنید. علاوه بر این بازیكنانی كه می خواستند با ما قرارداد ببندند از جانب فدراسیون به تیم های دیگر هدایت شدند."
هر چند كه این اظهارات توسط كعبی زاده تكذیب شد اما بازگشت دوباره توپكا به لیگ كه بنا بر گفته نایب رئیس سابق بانوان با پیگیری های زیاد مسئولان باشگاه و در نتیجه موافقت تیم مشاوره ای فدراسیون اتفاق افتاده، این تردید را پررنگ تر كرد كه آیا واقعا فدراسیون در مواردی اینچنینی دخالت می كند یا خیر؟ به هر حال توپكا بازگشت و در دیداری معوقه بدون داشتن سرمربی برابر ذوب آهن به میدان رفت و شكست خورد.
مخالفت ذوب آهن با درخواست غیرقانونی فدراسیون
برگزاری بازی تیم های ذوب آهن اصفهان و پیكان تهران كه در واقع فینال لیگ والیبال بانوان است دیگر موضوعی بود كه حواشی را احداث كرد، از آنجای كه دیدار رفت این دوتیم در هفته دوم نیم فصل اول برگزار گردید در نیم فصل دوم هم باید همان برنامه اجرا می شد اما با روی كار آمدن فدراسیون جدید نیم فصل دوم دوباره قرعه كشی شد و بازی این دو تیم به هفته آخر موكل شد چونكه اعتقاد بر این بود كه اگر بازی این دو تیم در هفته دوم برگزار و تكلیف قهرمان مشخص شود كیفیت لیگ پایین می آید و بازیكنان دیگر انگیزه ای برای بازی كردن نخواهند داشت اما اعتراض ذوب آهن موجب شد تا بازی مطابق با برنامه نیم فصل اول برگزارشود. متین زبر دست، سرپرست نایب رئیسی بانوان فدراسیون در این باره به ایسنا اظهار داشت: " با ذوب آهن صحبت كردیم كه این بازی آخر فصل برگزار گردد كه موافقت نكردند. از هر دری كه وارد شدیم موافقت نكردند. از نظر قانونی ذوب آهن درست می گوید اما از نظر همكاری اصلا با ما راه نیامدند".
این كه تیم ها بخواهند مطابق برنامه ای كه از شروع فصل به آنها داده شده بازی كنند كاملا قانونی و درست است و موكول كردن بازی آنها به هفته های پایانی مسكنی موقت برای حفظ كیفیت لیگ است چونكه لیگ بانوان در فصل های قبل هم با همین مشكل تكراری دست و پنجه نرم كرده و به گونه ای كه در بیشتر دوره ها تنها دو تیم مدعی قهرمانی بودند و سایر تیم ها توانایی رقابت با آنها را نداشتند در نتیجه این بازی های یك طرفه نتوانسته به پیشرفت والیبال بانوان كمك چندانی بكند. اما ناتوانی فدراسیون های مختلف در حل این مشكل سوالی است كه نیازمند پاسخگویی از جانب مسئولان ورزشی فدراسیون است.
بدعهدی اسپانسری كه نایب رئیس بانوان آورده بود!
موضوع دیگری كه اخیرا برای والیبال بانوان حاشیه به وجود آورده انصراف تیم مبنا تجارت كاسپین از بازی برابر تیم توپكا در هفته هفتم لیگ است. مریم هاشمی، سرمربی مبناتجارت در گفت وگو با ایسنا بیان كرد: " علت این تصمیم عدم پایبندی اسپانسرمان به تعهداتش است". اسپانسری كه به قول هاشمی پیشنهاد كعبی زاده بوده و بازیكنان و كادر به پشتوانه اعتماد به نایب رئیس سابق با این اسپانسر همكاری كردند، اما حالا از انجام تعهداتش سرباز زده است. درست است كه جذب اسپانسر مطمئن برای لیگ بانوان راهكاری درست برای كمك به پیشرفت این رشته است اما اولا باید مطمئن شد كه اسپانسر توانایی انجام تعهدات مالی اش را دارد و دوما باید قوانین سفت و سخت تری هم برای ورود آنها و هم برای پیگیری مطالبات والیبالیست ها هنگام بدعهدی حامی مالی وجود داشته باشد، در غیر این صورت جذب اسپانسری كه در میانه راه تیم را رها كند وضعیت را بدتر می كند.
به طور كلی ورزش بانوان به سبب عدم پخش تلویزیونی و رادیویی در زمینه جذب اسپانسر مشكلاتی دارد و این مساله هم در تشكیل تیم های باكیفیت و قوی و در نتیجه كیفیت كلی لیگ ها و مسابقات موثر است. والیبال بانوان هم از این قاعده مستثنا نیست اما كسانی كه بر پست های مدیریتی تكیه می زنند موظف می باشند با شناخت دقیق كلیه مسائل، راهكارهای مناسب برای آنها در نظر بگیرند. انتظاری كه حالا از فدراسیون جدید والیبال می رود، این است كه برنامه های دقیقی برای بخش بانوان طراحی كند به گونه ای كه در فصل های آینده شاهد لیگی پویا بعنوان پشتوانه ای قوی برای تیم ملی باشیم.1397/10/16
14:21:50
5.0 / 5
4373
تگهای خبر: بازی , بازیكن , باشگاه , توپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Digipa Sports Shoes

دیجیپا

فروش لوازم و کفش ورزشی

digipa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیپا محفوظ است