به بهانه در گذشت سرمربی فقید بارسلونا و رئال مادرید

به بهانه در گذشت سرمربی فقید بارسلونا و رئال مادرید

دیجیپا: تنها مردی كه در طول تاریخ لالیگا موفق شده روی نیمكت هر سه ابرقدرت فوتبال باشگاهی اسپانیا بنشیند، از دنیا رفت.رادومیر آنتیچ، سرمربی سابق رئال مادرید، اتلتیكومادرید و بارسلونا در سن ۷۱ سالگی فوت كرد. دوشنبه شب، پرچم باشگاه آتلتیكومادرید به احترام او به حالت نیمه برافراشته آمد چونكه آنتیچ، در طلایی ترین دوران مربیگری خود هدایت این باشگاه مادریدی را برعهده داشت و سفید و قرمزپوش ها را به قهرمانی لالیگا و كوپا دل ری رساند. مدیران این باشگاه در اطلاعیه ای اعلام نمودند كه «قطعه ای از قلب ما» با او رفته است.

مدیر آتلتیكومادرید نیز در وصف آنیتك اظهار داشت: «یك شخصیت برجسته و كسی كه معمار دوران طلایی آتلتیكو بود، ما را ترك كرد.» فراناندو تورس، یكی از محبوب ترین بازیكنان تاریخ آتلتیكو نیز وی را قهرمان و اسطوره سفید و قرمزها دانست كه همیشه در قلب هواداران این باشگاه زنده خواهد بود.

رادومیر آنتیچ كه بود؟

رادومیر آنتیچ كه دیشب (دوشنبه) بعد از یك دوره بیماری طولانی جان داد، یك فوتبالیست اهل یوگسلاوی بود كه در سال ۲۲ نوامبر ۱۹۴۸ در بخش صرب نشین این كشور به دنیا آمد. او بعنوان بازیكن ۱۷ سال در باشگاه های مختلف باز كرد كه بیشتر این سال ها را در تیم پارتیزان بلگراد بازی كرد. او كه یك مدافع بود، در سال ۱۹۷۶ بعد از كسب عنوان قهرمانی یوگسلاوی به همراه پارتیزان، راهی فنرباغچه تركیه شد. بعد از دو فصل حضور در تركیه به لالیگا آمد و دو سال نیز در رئال زاراگوزا بازی كرد. دوران بازیگری آنیتك در فوتبال جزیره به انتها رسید. او از سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۴ در تیم لوتون تاون، توپ زد. ۱۰۰ بار برای این باشگاه به میدان رفت و ۹ گل نیز به ثمر رساند. وی در سال ۱۹۷۳ به تیم ملی یوگسلاوی دعوت شد و یك بازی با پیراهن این تیم انجام داد.

ظهور یك مربی جذاب

آنتیچ در سال ۱۹۸۸ برای نخستین بار بعنوان سرمربی روی نیمكت یك تیم حرفه ای نشست. او كار خودرا با رئال زاراگوزا شروع كرد و برای دو فصل كامل تیمی را كه سابقه بازی در آنرا داشت، هدایت كرد. رئال زاراگوزا در دوره آنتیچ به مقام پنجم لالیگا رسید و به جام یوفا صعود كرد.

روزهای پرتلاطم در رئال مادرید

رئال مادرید در فصل ۹۱-۱۹۹۰ روزهای بسیار سختی را پشت سر می گذاشت. تیم سلطنتی مادرید، فصل را با هدایت جان توشاك - كه سالها بعد به ایران آمد و هدایت تراكتورسازی را برعهده گرفت - آغاز نموده بود. اواسط فصل دی استفانو، اسطوره فراموش نشدنی رئال، جانشین توشاك شد اما او هم نتوانست مانع از ناكامی های پی در پی قوهای سفید شود. رئال با مربیگری استفانو در مرحله یك چهارم نهایی جام اروپا در ورزشگاه خانگی سانتیاگو برنابئو از اسپارتاك مسكو شكست خورد و از مسابقات حذف شد. مدیران رئال بعد از حذف از مسابقات اروپایی در حالی كه ۲۵ هفته از لالیگا سپری شده بود و تیم در رده هفتم بود، آنتیچ را بعنوان سومین سرمربی فصل استخدام كردند.

او هدایت تیمی را برعهده گرفته بود كه بازیكنان بزرگی همچون گئورگی هاجی (كاپیتان سابق تیم ملی رومانی)، فرناندو هیرو (كاپیتان سابق تیم ملی اسپانیا)، هوگو سانچز (كاپیتان افسانه ای تیم ملی مكزیك)، امیلیو بوتراگوئنو، میچل، مانوئل سانچز را در اختیار داشت. البته سانچز با ۳۲ سال سن از روزهای شكوه خودش فاصله بسیاری داشت و یك سال پس از رئال مادرید جدا شد.

آنتیچ در نخستین بازی باید مادریدی ها را در ورزشگاه خانگی مقابل رئال اویدو به میدان می فرستاد. بازی با تساوی ناامیدكننده‌ی یك بر یك در مقابل تیمی كه از دقیقه ۶۸ ده نفره بود، به انتها رسید. اوضاع اما در دو بازی بعد فاجعه بارتر شد. رئال در هفته بیست و هفتم بازی خانگی به بورگوس را با نتیجه یك بر صفر واگذار كرد. هفته پس از آن نیز به بارسلون رفت و در یك بازی تحقیرآمیز با نتیجه ۳ بر یك به اسپانیول كه توسط لوئیز آراگونسِ فقید (سرمربی تیم ملی اسپانیا، قهرمان یورو ۲۰۰۸) هدایت می شد، باخت. بعد از این سه بازیِ شوم، رئال از رده هفتم به رده دهم جدول سقوط كرد. آنیتچ تحت ویران كننده ترین فشارها قرار داشت.

اما او مقاومت كرد و طی هفت روز، یك رئال مادریدِ جدید ساخت. آنها هفت روز بعد با چهار گل والنسیا را شكست دادند. دو گل آن بازی را فرناندو هیرو و یك گل را گیورگی هاجی به ثمر رساندند. آنتیچ تا اختتام فصل ۷ برد و یك تساوی دیگر به دست آورد و لیگ را در حالی به انتها رساند كه رئال به رتبه سوم رسیده و به جام یوفا راه پیدا كرده بود. رئال در آخرین هفته میزبان بارسا بود و موفق شد با یك گل رقیب سنتی خودرا شكست دهد. عنوان آقای گل فصل نیز با ۱۹ گل به امیلیو بوتراگوئنو رسید.

آنیتچ برای فصل بعد دو بازیكن شاخص به رئال مادرید اضافه كرد؛ نخستین خرید او بازیكن ۲۱ ساله ای بود از باشگاه اسپورتینگ خیخون كه پس از ۵ سال از رئال جدا شد و به بارسا پیوست و حتی كاپیتان این باشگاه هم شد. این شاه ماهی آنتیچ، در سال های بعد چنان رشد كرد كه بعنوان سرمربی بارسا و تیم ملی اسپانیا هم برگزیده شد. آن جوان ۲۱ ساله لوئیس انریكه مارتینس بود. مارتینس در آن فصل با ۲۱ گل زده، دومین گلزن برتر لالیگا شد. دومین خرید آنتیچ، روبرت پروسینچكی، بازیكن ۲۲ ساله تیم ملی یوگسلاوی بود كه در جام جهانی ۱۹۹۰ بعنوان بهترین بازیكن جوان انتخاب شده بود. او نیز چند سال بعد به بارسا پیوست و بعد از اختتام دوران بازیگری اش تا نیمكت تیم ملی بوسنی و هرزگویین پیش رفت.

آنتیچ دومین فصل حضوری در رئال را با موفقیت شروع كرد.آنها ۵ بازی اول را بردند. در هفته ششم در ال كلاسیكوی خانگی با گل دقیقه ۱۹ روبرت پروسینچكی، جلو افتادند اما در دقیقه ۵۸، مقهور ضربه پنالتی رونالد كومان شدند و بازی با نتیجه تساوی به انتها رسید. بعد از این بازی، آنتیچ باردیگر رئال را احیا كرد و هفت بازی پی در پی را پیروز شدند. این یك شروع رویایی برای رئال بود؛ ۱۲ برد و یك تساوی در سیزده هفته ابتدای فصل. اما از هفته چهاردهم نوار موفقیت های رئال پاره شد؛ آنها در ۶ بازی پایانی نیم فصل دو باخت، دو تساوی و دو برد داشتند. همین افت و خیر كافی بود تا رامون مندوسا، مدیرعامل باشگاه حكم اخراج آنتیچ را امضا كند. بسیاری معتقدند این تصمیم بیش از آنكه ورزشی باشد، سیاسی بود چونكه آنتیچ دو روز بعد از پیروزی مقابل تنه ریف در آخرین بازی نیم فصل و در حالی كه رئال با دو امتیاز صدرنشین لالیگا بود، اخراج شد. جالب اینكه رئال در انتهای فصل با شكست مقابل تنه ریف در آخرین بازی، قهرمانی را به بارسا واگذار كرد و دوم شد. در جام یوفا نیز در مرحله نیمه نهایی به تورینوی ایتالیا باخت و حذف شد.

پس از مادرید

آنیتچ بعد از مادرید به رئال اویدو رفت؛ همان تیمی كه برای نخستین بار بعنوان سرمربی رئال مادرید در مقابل وی قرار گرفته بود. انتظارات مدیران اویدو، با سطح توقعات مدیران رئال مادرید غیرقابل مقایسه بود. آنها فقط می خواستند كه تیم شان از لالیگا سقوط نكند. آنتیچ از هفته ۲۱ فصل ۹۳-۱۹۹۲ سكان هدایت این تیم را در حالی كه در دست گرفت كه به شدت در معرض خطر سقوط بود اما او توانست فصل را به سلامت به انتها برساند و با دو پله اختلاف نسبت به خط سقوط در رده شانزدهم ایستادند. آنتیچ حتی در نیم فصل دوم موفق شد بارسا را نیز با یك گل شكست دهد. رئال اویدو در هر دو فصل بعد در جایگاه فاخر نهم قرار گرفت؛ جایگاهی كه بسیار فراتر از انتظار مدیران این باشگاه بود.

دوباره مادرید

آنتیچ، بزرگترین موفقیت‎های دوران مربیگری اش را در اتلتیكو مادرید به دست آورد؛ باشگاهی كه وی در سه مرحله جداگانه برای گرفتن سكان رهبری اش برگزیده شد. او كه با درخشش در رئال اویدو، مشتریان زیادی داشت، در صورتیكه آخرین مراحل مذاكره با باشگاه والنسیا را سپری می كرد، ناگهان به پیشنهاد اتلتیكو مادرید پاسخ مثبت داد و باردیگر به مادرید برگشت. البته آتلتیكو، انتخاب سختی به نظر می رسید چونكه این تیم فصل قبل به لطف یك تساوی دو بر دو در مقابل سویا توانست با خوش شانسی در لالیگا بماند. این تیم فقط یك امتیاز با منطقه سقوط فاصله داشت.

آنتیچ به محض ورود، تغییرات زیادی در تركیب تیم ایجاد كرد و از بین ۳۵ بازیكن فصل ۲۰ نفر را نگه داشت. جدی ترین گزینه های وی برای جذب شدن به نتیجه نرسیدند؛ او قصد داشت یكی از مدافعانِ تیم سابق خود، رئال اویدو را به خدمت بگیرد كه با مخالفت شدید مدیران این باشگاه روبرو شد. وی همینطور اهتمام كرد فرناندو مورینتس كه در آن زمان ۱۹ ساله بود را از آلباسته جذب نماید اما این مهاجم خوش آتیه به رئال زاراگوزا پیوست و بعد از چند فصل به رئال مادرید و لیورپول رفت.

آنتیچ كه معمولا به خرید بازیكنان جوان علاقمند بود در بدو ورود به آتلتیكو دو بازیكن ۲۹ ساله جذب كرد كه تعجب و پرسش بسیاری را برانگیخت. یكی میلینكو پانتیچ، بازیكن صربستانی بود كه با رقمی نازل از باشگاه پانیونیوس یونان جذب شد و دیگری لوبوسلاو پنو كه از والنسیا به مادرید آمد. حساسیت هایی كه در مورد پنو وجود داشت فقط به سن او محدود نبود؛ او قبل از پیوستن به آتلتیكو از نظر سلامتی نیز گرفتار مشكلاتی بود. با این وجود هر دو خرید آنتیچ به آتلتیكو بسیار كمك كردند. پانتیچ در طول فصل گل های حساسی به ثمر رساند و پاس های كلیدی زیادی به سایر بازیكنان داد. او با ۵ گل در فصل ۹۷-۹۶ لیگ قهرمانان اروپا بعنوان بهترین گلزن شناخته شد. پنو نیز در ۳۷ بازی ۱۶ گل به ثمر رساند.

آتلتیكو با هدایت آنتیچ لیگ را با چهار پیروزی اعجاب انگیز شروع كرد. بعد از یك تساوی در هفتم پنجم، چهار بازی دیگر را نیز با برتری سپری كردند تا صدرنشینی خودرا در آخر هفته نهم تثبیت كنند. آتلتیكو در آخر فصل با ۴ امتیاز اختلاف نسبت به والنسیا بعد از ۱۹ سال بار دیگر قهرمان لالیگا شد. عنوان بهترین خط دفاع و دومین خط حمله لالیگا نیز به سفید و قرمزهای مادرید رسید. آنتیچ یك و ماه نیم پیش از فتح لالیگا در فینال كوپا دل ری بارسا را با تك گل دقیقه ۱۰۲ پانتیچ شكست داد و كلكسیون افتخارات آتلتیكو را كامل كرد. پانتیچ با هفت گل، برترین گلزن كوپا دل ری شد. دیگو سیمئونه كه الان سرمربی آتلتیكو مادرید است، یكی از بازیكنان محوری تیم آنتیچ بود.

آنتیچ فصل بعد را نیز در آتلتیكو ماند و با این تیم به صورت همزمان در دو جبهه جنگید؛ لالیگا و لیگ قهرمانان اروپا. او بسیار هوشمندانه رونالدوی برزیلی را شناسایی كرد و اهتمام داشت این اعجوبه ۱۹ ساله را از آیندهوون هلند خریداری كند اما به علت پیچیدگی فرایندها در باشگاه، این كار چنان به تاخیر افتاد كه بارسلونا ستاره برزیلی را جذب كرد. آتلتیكو نتوانست موفقیت فصل قبل را تكرار كند و لالیگا را در رتبه پنجم به انتها رساند. در لیگ قهرمانان نیز در مرحله یك چهارم نهایی در یك بازی حماسی به آژاكس باخت. در كوپا دل ری نیز یك بازی نزدیك با مجموع ۷ بر ۶ طی دو بازی رفت و برگشت از بارسلونا شكست خورد.

سومین فصل حضور آنتیچ در آتلتیكو كم فروغ تر از قبل بود. هرچند مدیران باشگاه با خرید كریستین ویری ستاره ۲۴ ساله یوونتوس و جونینیو پائولیستا هافبك برزیلی میدلزبورو بریز و بپاش هایی كردند تا شاید باردیگر به كورس قهرمانی برگردند اما این اتفاق رخ نداد. رتبه هفتم در لالیگا، حذف زودهنگام از كوپا دل ری و حذف از نیمه نهایی جام یوفا، سبب شد تا در انتهای فصل مدیران آتلتیكو عذر آنتیچ را بخواهند و آریگو ساكی، سرمربی تیم ملی ایتالیا در جام جهانی ۱۹۹۴ را به خدمت بگیرند. البته ساكی خیلی در مادرید دوام نیاورد و فقط تا هفته بیست و دوم هدایت آتلتیكو را در اختیار گرفت. مدیران باشگاه بعد از پنج بازی باز به سراع آنتیچ رفتند تا شاید او بتواند مانع سقوط آتلتیكو شود. البته او كار خاصی نكرد و در یازده بازی باقیمانده از لیگ ۳ برد، ۴ تساوی و ۴ باخت به دست آورد تا تیم دوم شهر مادرید فصل ۹۹-۱۹۹۸ را در رتبه سیزدهم به انتها برساند. مدیران باشگاه امیدوار بودند با هدایت آنتیچ بتوانند فاتح كوپال دل ری شوند اما آنها كه با بردی ضعیف مقابل لاكرونیا به فینال رسیده بودند در دیدار پایانی با سه گل مغلوب والنسیا شدند و این جام را نیز از دست دادند.

مدیران آتلتیكو كه از شكست در فینال كوپا دل ری به شدت ناراحت بودند، باز هم عذر آنتیچ را خواستند و از كلودیو رانیری كه سرمربی والنسیا بود، دعوت به كار كردند. این مربی ایتالیایی همانند هموطنش، آریگو ساكی در مادرید موفق نبود و سه بازی اول فصل را با شكست پشت سر گذاشت. آتلتیكو از ۸ بازی ابتدای فصل، ۵ شكست، دو پیروزی و یك تساوی به دست آوردند. رانیری تا هفته بیست و هفتم هدایت سفید و قرمزها را برعهده داشت و آنها را به قعر جدول و منطقه سقوط كشاند. در چنین شرایطی باز هم مدیران اتلتیكو برای بار سوم به سراغ آنتیچ رفتند اما او هم نتوانست كمكی به مادریدی های طلسم شده بكند و در ۱۰ بازی، ۶ شكست و ۴ تساوی كسب نمود. البته كار بزرگ آنتیچ در سومین حضور كوتاه ش در مادرید، غلبه با سه گل بر بارسلونا در نیمه نهایی كوپا دل ری بود. بارسا با ستاره هایی همچون پویول، ژاوی، كلایورت، ریوالدو، دی بوئر، كوكو و فیگو به مادرید آمد اما با شكستی سنگین بدرقه شد. با این پیروزی آتلتیكو برای دومین سال پی در پی به فینال كوپا دل ری رسید اما در روزهایی كه باز هم آنتیچ از این تیم جدا شده بود، بازی نهایی را به اسپانیول واگذار كرد و به جام نرسید.

بازگشت به اویدو

آنتیچ بعد از سه بار نشستن روی نیمكت آتلتیكو برای همیشه از این باشگاه جدا شد و به رئال اویدو پیوست. البته این انتقال هم چندان موفق نبود و اویدو در انتهای فصل در رتبه هجدهم ایستاد و به لیگ پایین تر سقوط كرد. او بعد از این ناكامی های پی در پی برای مدت یكسال و نیم به استراحتی طولانی پرداخت و از فوتبال دور ماند تا اینكه مدیران بارسلونا به دنبال او آمدند تا جانشین لوئیس ون گال شود.

نیم فصل در بارسا

بارسلونا در فصل ۳-۲۰۰۲ روزهای بسیار پرتنشی را سپری می كرد، تغییرات مدیریتی و آشفتگی تشكیلاتی باشگاه بر نتایج تیم نیز تاثیر گذاشته بود. لویس فن خال، در ۲۰ هفته اول نتایج دور انتظاری كسب كرده بود؛ ۹ شكست، ۵ تساوی و تنها ۶ برد. ۲۳ امتیاز از ۲۰ بازی یك لكه ننگ در كارنامه بارسلونا بود. این در حالی بود كه بارسلونا كلكسیونی از بازیكنان شاخص را در اختیار داشت؛ فرانك دی بوئر، پاتریك اندرسون، كارلوس پویول، ژاوی، خاویر ساویولا، فیلیپ كوكو، پاتریك كلایورت، مارك اورماس و لوئیس انریكه همچون بهترین فوتبالیست های جهان بودند كه در بارسا توپ می زدند. آنتیچ وقتی مسئولیت تیم را برعهده گرفت، خوان پابلو سورن، مدافع آرژانتینی لاتزیو را جذب كرد. به ویكتور والدز دروازه بان اسپانیایی بارسا فرصت بیشتری برای حضور در دروازه داد. آندرس اینیستا كه بعدها بعنوان مهره كلیدی بارسا و تیم ملی اسپانیا ایفای نقش كرد نیز در همین دوره به تركیب اصلی تیم آمد. آنتیچ همین طور وظایف دفاعی كه فن خال برعهده ژاوی گذاشته بود را كنسل كرد و هافبك ریزنقش بارسا را آزاد گذاشت. این تغییرات سبب شد بارسا از ۱۸ بازی كه تا اختتام فصل داشت، ۹ پیروزی، ۶ تساوی و ۳ شكست كسب كند و فصل را در رتبه ششم به انتها برساند. در مسابقات اروپایی نیز آنتیچ موفق شد در یك بازی حساس اینترمیلان را شكست دهد و بعد از پیروزی مقابل بایرلوركوزن و نیوكاسل بعنوان صدرنشین به مرحله یك چهارم نهایی جام یوفا صعود كند. در این مرحله در دیداری سخت مقابل یوونتوس شكست خورد و از مسابقات حذف شد. هرچند آنتیچ توانسته بود تیم بحران زده بارسا را سر و سامان دهد و حتی سهمیه سال بعد جام یوفا را نیز كسب كند اما خوان لاپورتا، مدیرعامل جدید باشگاه علاقه ای به همكاری با او نداشت و در آخر فصل، از او خداحافظی كرد تا فرانك ریكارد هلندی روی نیمكت بارسا بنشیند.

آخرین باشگاه اسپانیایی

موفقیت آنتیچ در خارج كردن بارسا از بحران، او را به شهرتی باردیگر رساند. بنا بر این مدیران باشگاه سلتاویگو، چون در شرایطی مشابه بارسا در سال قبل قرار داشتند، به سراغ آنتیچ آمدند تا به كمك او از خطر سقوط رهایی یابند. آنتیچ پیشنهاد آنها را پذیرفت اما در آخر فصل قول داد كه دیگر هیچگاه در میانه های فصل مسئولیت یك تیم باشگاهی را برعهده نگیرد. ستاویگو باوجود همه تلاش ها نتوانست موفق شود و با قرار گرفتن در رده نوزدهم، از لالیگا سقوط كرد.

جام جهانی ۲۰۱۰

آنتیچ بعد از سال ها حضور در لالیگا و هدایت خیلی از سرشناس ترین بازیكنان دنیا، از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ بعنوان سرمربی تیم ملی فوتبال صربستان برگزیده شد. صربستان با آلمان، غنا و استرالیا همگروه بود. آنها در حالی بعنوان تیم چهارم گروه D از جام جهانی خداحافظی كردند كه آلمان را یك گل شكست داده بودند. آلمان در جام جهانی ۲۰۱۰ با هدایت یواخیم لو به مقام سوم رسید و با نتایج اعجاب انگیز ۴ بر یك و ۴ بر صفر به ترتیب انگلستان و آرژانتین را شكست داد.

آنتیچ بعد از جام جهانی هم برای مدتی هدایت تیم ملی صربستان را در اختیار داشت اما به علت كسب نتایج ضعیف در دیدارهای دوستانه و مقدماتی یورو ۲۰۱۲ از كار بركنار شد. او دو سال بعد به چین رفت و در دو دوره كوتاه مدت هدایت دو باشگاه چینی را برعهده گرفت.

جالب است بدانید كه اواخر سال ۸۹ كه هنوز كارلوس كیروش بعنوان سرمربی تیم ملی ایران انتخاب نشده بود، فدراسیون فوتبال كه توسط علی كفاشیان مدیریت می شد با آنتیچ مذاكره هایی را انجام دادند اما وی در همان ابتدای مذاكرات اعلام نمود كه علاقه ای به پذیرفتن مسئولیت تیم ملی كشورمان ندارد.

آنتیچ كه در مادرید زندگی می كرد دیشب بعد از تحمل یك بیماری طولانی، از دنیا رفت. باشگاه بارسلونا ضمن مروری بر كارنامه وی در این باشگاه، فیلمی ۵۳ دقیقه روی سایت خود منتشر نمود كه حاوی گفتگویی مفصل با آنتیچ است. این فیلم به مرور تاثیرهایی كه آنتیچ روی بارسا گذاشته می پردازد. در این فیلم پاتریك كلایورت، كارلوس پویول، لوییس انریكه و تعدادی دیگر از بازیكنان بارسلونا به مرور تمرین ها، ایده ها و برنامه های آنتیچ در سال ۲۰۰۴ می پردازند.

منبع:

1399/01/19
23:36:58
5.0 / 5
2877
تگهای خبر: بازی , بازیكن , باشگاه , توپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
Digipa Sports Shoes

دیجیپا

فروش لوازم و کفش ورزشی

digipa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیپا محفوظ است