از لئو مسی تا وریا غفوری تفاوت ‎های دو افشاگری

از لئو مسی تا وریا غفوری تفاوت ‎های دو افشاگری

به گزارش دیجیپا طبیعتا افشای دستمزد وریا همانند قرارداد جنجالی مسی سروصدای خاص خودش را به دنبال داشته است. با این وجود بین این دو مورد تفاوت های اساسی و جالبی به چشم می خورد. نگاهی به این تفاوت ها، فاصله کهکشانی فوتبال آماتور ایران از سطح حرفه ای را نشان میدهد.به گزارش دیجیپا به نقل از ایسنا، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: «هفته گذشته یک روزنامه در اسپانیا آخرین قرارداد لیونل مسی با بارسلونا را افشا کرد. آن چه نشان می داد ستاره آرژانتینی در سال ۲۰۱۷ قراردادی ۴ ساله به ارزش مجموعا ۵۵۵ میلیون یورو با باشگاه به امضا رسانده است. چند روز پیش هم آخرین قرارداد وریا غفوری، کاپیتان استقلال با این باشگاه منتشر گردید. مطابق این قرارداد، وریا برای لیگ های بیستم و بیست ویکم به ترتیب ۶ و ۸ میلیارد تومان دریافتی خواهد داشت. طبیعتا افشای دستمزد وریا هم سروصدای خاص خودش را به دنبال داشته است. با این وجود بین این دو مورد تفاوت های اساسی و جالبی به چشم می خورد. نگاهی به این تفاوت ها، فاصله کهکشانی فوتبال آماتور ایران از سطح حرفه ای را نشان میدهد.

تفاوت اول

از قرار معلوم قرارداد لیونل مسی را مدیران سابق بارسا افشا کردند. بارتومئو که در اثر درگیری با ستاره آرژانتینی شغلش را از دست داد، متهم ردیف اول این پرونده است و خود لئو هم از او شکایت کرده. با این وجود بنظر می رسد قرارداد وریا غفوری را مدیران فعلی باشگاه لو داده اند. قاعدتا منطقی نیست که سعادتمند، مدیرعامل پیشین باشگاه خودش با افتخار قرارداد بدی را که بسته فاش کند، بدین سبب متهم اصلی این داستان مدیران فعلی هستند؛ کسانی که هیچ واکنشی هم به این افشاگری بزرگ نداشتند! در این صورت ببینید کار در استقلال چقدر بیخ دارد که باشگاه قرارداد کاپیتان تیم را لو می دهد.

تفاوت دوم

هر چقدر گران و یک طرفه اما به هر حال مسی در سال ۲۰۱۷ یک قرارداد رسمی و قانونی با باشگاه بسته که در حال اجراست اما وریا غفوری اول برای این دو فصل قراردادهایی به ارزش بیش از دو میلیارد تومان بسته و بعد با ابطال اسناد قبلی، قراردادهایی جدید با سه برابر دستمزد به امضا رسانده است. این در امتداد همان پروژه معروف «ترمیم قراردادها» است که در پرسپولیس هم مشابهش را داریم؛ نمونه اش علیرضا بیرانوند و جنجالی که با حاتم بخشی محمدحسن انصاری فرد به وجود آمد. مهدی قائدی هم می گوید از مدت ها قبل منتظر باشگاه است تا قراردادش درست شود. منظور او نیز دقیقا همین افزایش رقم است. این واقعا چه بساطی است؟ یعنی یک دفعه امضا کنید و بعد دنبال افزایش رقم دستمزد باشید؟ روی چه حسابی؟ با کدام منطق حرفه ای؟ این سطح از بازیکن سالاری واقعا نوبر است.

تفاوت سوم

باشگاه بارسلونا و خیلی از روزنامه نگاران مستقل در سراسر جهان پس از افشای قرارداد مسی روی ارزندگی این بازیکن انگشت گذاشتند. تعداد جام هایی که تیم با کمک او فتح کرده به کنار؛ مساله اینجاست که به قول خوان لاپورتا، نامزد ریاست باشگاه محاسبات نشان میدهد یک سوم از کل درآمد بارسلونا به خاطر حضور مسی است. آورده وریا غفوری برای استقلال چقدر است؟ در بحث درآمدزایی در ایران ضعف زیرساختی داریم و این مساله تقصیر غفوری نیست اما وی در حوزه فنی چقدر ممتاز و کارگشا بوده است؟ تیم در دوران او چند جام برده و چقدر پاداش آسیایی کسب کرده که رقم قراردادش در طول اجرا به سه برابر افزایش پیدا می کند؟ همه فتوحات استقلال با غفوری در تمام این سال ها تنها قهرمانی در یک جام حذفی بوده است.

تفاوت چهارم

واکنش مسی به افشای قراردادش چه بود؟ یک ضربه ایستگاهی تاریخی به اتلتیک بیلبائو و درخشش تعجب آور در بازی حذفی با گرانادا. او هنوز هم یک گلوله آتش داغ است. لئو می خواهد ثابت کند ارزش پولی را که می گیرد دارد. در جریان برتری ۵ بر یک بارسا برابر آلاوس در بامدادان یکشنبه، لئو یکی از بهترین بازی های عمرش را کرد. دو گل بسیار زیبا زد و گلی دیگر هم به ثمر رساند که بسیار سختگیرانه آفساید اعلام گردید. یک پاس چیپ هم روی گل پنجم، جشنواره هنرنمایی های نابغه آرژانتینی را کامل کرد. در این سمت جهان اما واکنش وریا غفوری به افشای قراردادش چه بود؟ غیبت غیر موجه در نخستین جلسه تمرینی تیم و بعد تبدیل شدن به کم اثرترین بازیکن میدان در بازی بزرگ با سپاهان. حداقل نشان بدهید استحقاق پولی را که می گیرید دارید؛ البته در دنیای حقیقی، نه در فضای مجازی.»
1399/11/27
21:25:06
0.0 / 5
794
تگهای خبر: بازی , بازیكن , باشگاه , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
Digipa Sports Shoes

دیجیپا

فروش لوازم و کفش ورزشی

digipa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیپا محفوظ است