یك سایت كُره ای هشدار داد؛

مراقب ارتفاع تهران و جنگ روانی باشید

مراقب ارتفاع تهران و جنگ روانی باشید

به گزارش دیجیپا یک سایت کُره ای در آستانه دیدار تیم های ایران و کره جنوبی به برشمردن علل ناکامی این تیم در استادیوم آزادی پرداخت؛ از جنگ روانی تیم ملی و ارتفاع تهران گرفته تا فضای مردانه ورزشگاه!خبرگزاری مهر - گروه ورزش: «چرا فوتبال کره جنوبی در مقابل ایران اینقدر ضعیف است؟» این سئوالی است که هواداران فوتبال کره جنوبی در سالهای قبل به سبب ثبت آمار ضعیف و نبردن تیم ملی ایران بویژه در ورزشگاه آزادی با آن مواجهند.
این سوال همینطور عنوان گزارشی است که یکی از سایت های کره ای در آستانه بازی تیم های ملی ایران و کره جنوبی در رقابت های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ انتخاب و ابراز امیدواری کرده است «پائولو بنتو» سرمربی کره به طلسم نبردن ها و بدشانسی این تیم مقابل ایران در ورزشگاه آزادی آخر بدهد.
در بخش ابتدایی گزارش سایت «naver» کره آمده است: «ایران، تیم رهبر خاورمیانه، یک رقیب در تاریخ فوتبال کره است. وقتی صحبت از رقبای کره می شود، به سادگی میتوان به ژاپن فکر کرد اما حریفی که فوتبال کره را برای مدت طولانی در آسیا عذاب داده است، ایران با سابقه و آمار تاریخی است. کره جنوبی با ۹ برد، ۹ تساوی و ۱۳ باخت در تاریخ خود در موقعیت ضعیف تری نسبت به ایران قرار دارد. در آسیا، تیم های زیادی وجود ندارند که کره جنوبی آماری اینقدر پایین تر از آن داشته باشد. به صورت خاص در ورزشگاه آزادی، ورزشگاه خانگی ایران آنها با دو تساوی و ثبت پنج باخت، هیچ بردی را مقابل تیم ملی ایران کسب نکرده اند. کره جنوبی در آزادی تنها سه گل زده و ۱۰ گل دریافت کرده است. در سه مسابقه قبلی خارج از خانه، کره جنوبی یک بر صفر مغلوب شده است.»
این سایت در ادامه به بررسی رویارویی های ایران و کره جنوبی در ادوار مختلف پرداخت و نوشت: «در دهه ۹۰ میلادی بود که رقابت بین دو تیم ایران و کره جنوبی شعله ور شد. از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۱، کره جنوبی پنج بار متوالی در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت های آسیا به مصاف ایران رفت. سه بازی به وقت اضافه کشید و یک مسابقه به ضربات پنالتی. به استثنای سال ۱۹۹۶، مسابقات نزدیک و با اختلاف یک گل بود.»
اشاره به باخت سنگین و ۶ بر ۲ کره جنوبی در جام ملت های ۱۹۹۶ مقابل ایران با درخشش علی دایی بخش دیگری از این گزارش است: «مرحله یک چهارم نهایی جام ملت های ۱۹۹۶ برابر ایران، تاریخ سیاه کره جنوبی شمرده می شود. کره با هدایت پارک هوان ۴ گل از علی دایی دریافت کرد و ۲-۶ شکست خورد. سرمربی تیم به سبب عواقب این شکست اخراج شد. گفته می شود این دیدار یکی از شوکه کننده ترین شکست هایی است که فوتبال کره جنوبی در سطح آسیا متحمل شده است.»


علی دایی در بازی با کره جنوبی

سایت naver سپس به تاریخچه دیگر رویارویی های ایران و کره جنوبی پرداخت گزارش خویش را به این شرح افزود:
«رقابت شدید بین دو تیم در مسابقات انتخابی جام جهانی ادامه یافت. این دو تیم چهار بار پی در پی در مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی، ۲۰۱۴ برزیل و ۲۰۱۸ روسیه به مصاف هم رفته اند. در طول این مدت سه باخت و سه تساوی برای کره جنوبی به دست آمد. در سال ۲۰۰۹، کره با هدایت هو جئونگ مو، در بازی های خانگی و خارج از خانه به نتیجه تساوی رسید. کره مسابقات مقدماتی جام جهانی آفریقای جنوبی را با افتخار و بدون شکست در گروه اول پشت سر گذاشت. آنها ایران را به مقام سوم رساندند و درد حذف شدن از فینال جام جهانی را به ایران تحمیل کردند.
در دور نهایی مقدماتی جام جهانی برزیل، وضعیت برعکس شد. کره به رهبری چوی کانگ هی مربی تیمش در اکتبر ۲۰۱۲ نتوانست برتری خویش را در تهران حفظ کند و با گل نکونام شکست خورد. کره در بازی برگشت هم با گل قوچان نژاد شکست دردناکی خورد. بلافاصله بعد از شکست، کارلوس کی روش (سرمربی پرتغالی ایران)، با مشت خود نیمکت کره را تحریک کرد.

دیدار ایران و کره جنوبی در انتخابی جام جهانی برزیل
در بازی دوستانه در نوامبر ۲۰۱۵ و آخرین مرحله مقدماتی جام جهانی روسیه در اکتبر ۲۰۱۶، هنگامی که اولی اشتیلیکه هدایت کره جنوبی را بر عهده گرفته بود، آنها بار دیگر با نتیجه یک بر صفر در تهران مغلوب شدند و رکورد چهار باخت و دریافت چهار گل را ثبت کردند. بعد از برکناری اشتیلیکه، شین تائه یونگ سرمربی کره جنوبی شد و با تساوی بدون گل در خانه، نوار باختها را برابر ایران قطع کرد. ایران بعد از یک باخت مقابل ایران در مرحله نهایی، به رتبه دوم مسابقات انتخابی جام جهانی روسیه اکتفا کرد.
آخرین دیدار ایران با کره جنوبی در ورزشگاه جام جهانی سئول با نتیجه تساوی یک - یک بود که زیر نظر سرمربی فعلی تیم یعنی پائولو بنتو به دست آمد. کره جنوبی پیروز نشد اما در آن زمان هانگ یی جو نخستین گل را به ایران پس از هشت سال پی در پی به ثمر رساند و کره احساس راحتی کرد.
حتی برای بنتو که تلاش می کند کره جنوبی برای دهمین بار پی در پی راهی جام جهانی شود، ایران همچنان ترسناک ترین رقیب است. کره با چهار امتیاز پس از ایران (ایران ۶ امتیازی است) در رده دوم جدول قرار دارد. اگر کره در بازی با سوریه و ایران در ماه اکتبر پیروز شود، می تواند به تنهایی صدرنشین جدول شود. اما اگر در یک بازی لغزش کند، مسیر پر مانع دیگری پیش رویش خواهد بود.»

ایران و کره جنوبی
به گزارش دیجیپا به نقل از مهر، این سایت در ادامه علل ناکامی تیم ملی فوتبال کره جنوبی برابر ایران در ورزشگاه آزادی را به این شکل بر شمرده است:
«ورزشگاه آزادی در ارتفاع ۱۲۷۳ متری از سطح دریا واقع شده است و کمبود اکسیژن و شرایط نامناسب زمین چمن، بار فیزیکی مضاعفی را به بازیکنان کره جنوبی که با این شرایط آشنا نیستند، تحمیل می کند. علاوه بر این، حضور تماشاگران زن در ورزشگاهی که ۱۰۰ هزار هوادار گنجایش دارد، مجاز نیست و فضای تشویق در ورزشگاه خشن است که این سبب خشونت بازیکنان می شود.
با این حال این حقیقت که ایران تصمیم گرفته است فقط تماشاگران محدودی را در این مسابقه به سبب کرونا به ورزشگاه وارد کند، می تواند برای کره جنوبی اتفاق مفیدی باشد. از طرف دیگر باید مراقب فوتبال قدرتمند و جنگ روانی ایران باشیم. در گذشته، جواد نکونام ستاره ایران با گفتن "ورزشگاه آزادی را برایتان جهنم می کنیم" تیم را تحریک کرده بو د… اما این به هیچ وجه تمام آن چیزی نیست که ایران دارد. در واقع کره جنوبی با قدرت بدنی بالای ایران که به بازیکنان اروپایی نزدیک است، دست و پنجه نرم می کند. ایران دارای تعداد زیادی از لژیونرها در اروپا است که از این نظر عقب تر از کره جنوبی نیست؛ همچون سردار آزمون (زنیت) بهترین گلزن فصل گذشته روسیه، مهدی طارمی (پورتو) و جهانبخش (فاینورد).
بنتو برای آمادگی در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی در ماه اکتبر اخیراً بهترین اعضای تیم مثل سون هیونگ مین، هوانگ هی چان، هوانگ یی جو و کیم مین جائه را به تیم ملی دعوت کرد. اگر کره بر ایران در ورزشگاه آزادی که از آن بعنوان گورستان یاد می شود غلبه کند، می تواند چراغ سبز را برای صعود به جام جهانی روشن و اعتماد به نفس با هدایت بنتو بازیابی کند؛ مربی ای که اخیراً شایعه اخراج او هم مطرح گردیده است. آیا فوتبال کره جنوبی می تواند این دفعه به بدشانسی نیم قرن خود در آزادی آخر بدهد؟»

1400/07/10
10:03:32
5.0 / 5
220
تگهای خبر: آزادی , بازی , بازیكن , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
Digipa Sports Shoes

دیجیپا

فروش لوازم و کفش ورزشی

digipa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیپا محفوظ است