به انتخاب فورفورتو صورت گرفت؛

۱۰۱ بازیكن برتر جهان در ۲۵ سال قبل بعلاوه عكس (قسمت اول)

۱۰۱ بازیكن برتر جهان در ۲۵ سال قبل بعلاوه عكس (قسمت اول)

به گزارش دیجیپا مجله معتبر فورفورتو در جدیدترین شماره خود ۱۰۱ بازیكن برتر تاریخ فوتبال جهان در ۲۵ سال قبل را معرفی كرده است.به گزارش دیجیپا به نقل از ایسنا، جهان فوتبال از تابستان ۱۹۹۴ شاهد اتفاقات زیاد و برجسته ای بوده است. در آن تابستان بود كه پنالتی باجو سرنوشت جام جهانی را تعیین كرد و سلسائو عنوان قهرمانی جام جهانی را به دست آورد. مجله فورفورتو به مناسبت ۲۵ سالگرد انتشار خود، مبادرت به معرفی ۱۰۱ بازیكن برتر جهان كرده است كه در این گزارش و دو گزارش بعدی كه ساعاتی دیگر منتشر می شوند، به بررسی آن می پردازیم.

۱۰۱- متیو لو تیسیهلو تیسیه یكی از عجیب ترین بازیكنان تاریخ لیگ برتر بود. او می توانست برای بهترین تیم های اروپا بازی كند ولی ترجیح داد در ساوتهمپتون بماند و اسطوره این تیم شود. او سال ها در این تیم بود و حركات و گل های جالب توجهی از خود به جای گذاشته است. بهترین بازیكن لیگ انگلیس در سال ۱۹۹۰ همچون الگوهای ژاوی به حساب می آید. هافبك اسپانیایی درباره او گفته بود كه بارها گل ها و حركات او را در تلویزیون دیده است و مدام بازی های این بازیكن را تماشا می كرده است.

۱۰۰- محمد صلاحوقتی لیورپول برای جذب این بازیكن ۳۷ میلیون پوند پرداخت كرد، همه گفتند كه این باشگاه اقدام دیوانه واری كرده است. صلاح با این وجود خیلی خوب خودش را در این تیم نشان داد و حتی نامزد توپ طلا هم شد. آقای گل لیگ برتر انگلیس با گل های خود در لیورپول نشان داد كه بازیكن احیا شده ای نسبت به دوران حضورش در چلسی شده است. قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا و گلزنی در فینال این رقابت ها اوج كار وی در آنفیلد بوده است.

۹۹- ژرژ وه آژرژ وه آ به مدت پنج سال ستاره میلان ایتالیا بود و سابقه بازی در تیم های موناكو، پاری سن ژرمن، چلسی، منچسترسیتی و مارسی را دارد. الجزیره امارات آخرین باشگاه ژرژ وه آ بود كه از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ در این تیم بازی كرد. وی در ۴۱۱ بازی باشگاهی ۱۹۳ گل به ثمر رساند كه ۴۶ گل آن برای تیم میلان بود.

۹۸- میروسلاو كلوزهپیشینه بازی كردن در تیم های باشگاهی كایزرسلاترن، وردربرمن، بایرن مونیخ و لاتزیو را در كارنامه دارد. كلوزه در تیم ملی آلمان هم ۱۳۷ بار به میدان رفت و با ۷۱ گل، عنوان بهترین گلزن تاریخ مانشافت (تیم ملی آلمان) را هم از آن خود كرد.

۹۷- پل گاسكوئینشاید درباره او بتوان اظهار داشت كه تكنیكی ترین بازیكن تاریخ انگلیس است كه بازی های زیبایی از خود به نمایش می گذاشت. وی در تیم بابی رابسون نقش موثری داشت و بازی هایی را از خود نشان داد كه تا سال ها در ذهن علاقه مندان به فوتبال باقی ماند. این هافبك خلاق برای تیم ملی انگلیس بیشتر از ۵۰ بار به میدان رفت كه توانست ۱۰ گل هم به ثمر برساند. شادمانی معروف وی در یورو ۹۶ كه بازیكنان خودی به صورتش آب ریختند، یكی از صحنه های به یادماندنی از اوست كه در ذهن مخاطبان نقش بسته است.

۹۶- تونی آدامزتونی آدامز در سال ۲۰۰۲ پس از قهرمانی با آرسنال در لیگ برتر از این تیم بازنشسته شد و كنار رفت. او از مدافعان مستحكمی بوده است كه تیم فوتبال آرسنال به خود دیده است و سال ها هم بازوبند كاپیتانی این تیم را به بازو بست. ونگر او را بهترین مدافعی توصیف كرده است كه در تیم آرسنال دیده است. تونی آدامز كه جوانترین كاپیتان تاریخ فوتبال آرسنال بود، سال ها توانست جواب اعتماد ونگر را به خوبی بدهد. آرسنال به همراه آدامز و دیوید سیمن در اواسط دهه ۹۰، دیواری نفوذ ناپذیر در خط دفاعی خود داشت.

۹۵- فرناندو هیروهیرو یكی از بازیكنان مهم تاریخ باشگاه مادرید بشمار می رود. مدافع اسپانیایی به همراه سفیدپوشان شش قهرمانی در لالیگا و سه قهرمانی در لیگ قهرمانان به دست آورد.

۹۴- لیلیان توراملیلیان تورام كه ۱۴۲ بازی ملی برای تیم ملی فوتبال فرانسه انجام داده است و با این تیم قهرمان جام جهانی، یورو و جام كنفدراسیون ها شده است، از بازیكنان بزرگی است كه فوتبال فرانسه به خود دیده است. وی در جام جهانی در بازی برابر كرواسی در نیمه نهایی توانست دو گل زیبا به ثمر برساند و تیمش را به فینال جام جهانی رساند.

۹۳- یحیی تورهیحیی توره كه چهار بار بعنوان بازیكن سال آفریقا انتخاب شده است، همراه بارسلونا در سال ۲۰۰۹ توانست قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را به دست بیاورد. وی در ادامه ۸ فصل در منچسترسیتی بود و در ۳۱۶ بازی برای این تیم ۷۹ گل به ثمر رساند. وی همینطور ۱۰۱ بازی برای تیم ملی ساحل عاج انجام داد و در جام های جهانی ۲۰۰۶، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ برای تیم ملی كشورش بازی كرد. توره در منچسترسیتی عملكرد درخشانی داشت و توانست سه قهرمانی در لیگ برتر، دو قهرمانی در جام اتحادیه و یك قهرمانی در جام حذفی به دست بیاورد و فصل قبل از جانب منچسترسیتی بازیكن آزاد شناخته شد تا راهی لیگ یونان شود.

۹۲- خوان رومن ریكلمهریكلمه در لباس بوكاجونیورز موفق شد فاتح ۵ لیگ آرژانتین و سه كوپا لیبرتادورس شود، او همینطور با ویارئال دوبار قهرمان جام اینترتوتو شد و چهار بار بعنوان بهترین بازیكن سال فوتبال آرژانتین انتخاب گردید. او یكی از بهترین هافبك های تاریخ تیم ملی آرژانتین است و از مهارت و تكنیك بالایی برخوردار بود.

۹۱- داوور شوكرشوكر در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه تبدیل به یك ستاره بی بدیل شد. این بازیكن كه پس از جام جهانی راهی آرسنال شد، با ۶ گل زده، آقای گل جام جهانی فرانسه شد. كرواسی در مرحله یك چهارم نهایی جام جهانی، انتقام شكست دو سال قبل را از آلمان گرفت و با سه گل این تیم را مغلوب كرد اما در نیمه نهایی علیرغم این كه كرواسی با گل شوكر از فرانسه پیش بود، دو گل لیلیان تورام، تیم میزبان را راهی فینال كرد.

۹۰- دیگو گودینبازیكن اروگوئه ای در تابستان ۲۰۱۰ با اتلتیكو قرارداد امضا كرد و توانست به همراه این تیم چندین جام به دست آورد. او بعنوان كاپیتان از باشگاه خداحافظی كرد. یك لالیگا، یك كوپا دل ری، دو لیگ اروپا و سه سوپرجام اروپا از افتخارات بازیكن اروگوئه ای با روخی بلانكو است.

۸۹- كارلوس توسمهاجم آرژانتینی تجربه خوبی در انگلیس نداشت. به همین خاطر زمانی كه بازیكن منچسترسیتی بود كوشش كرد لیگ برتر انگلیس را ترك كند. این مهاجم آرژانتینی پس از حضور در بوكاجونیورز و قهرمانی در لیبرتادورس به لیگ برزیل رفت و به عضویت كورینتیانس در آمد و سپس حضور در تیم های وستهام، منچستریونایتد و منچسترسیتی را تجربه نمود. وی همینطور با یوونتوس توانست دو قهرمانی در لیگ ایتالیا به دست بیاورد.

۸۸- فیلیپو اینزاگیفیلیپو اینزاگی سال ۲۰۰۱ از یوونتوس راهی میلان شد و در ۲۹۶ دیدار توانست برای این تیم ۱۲۵ گل به ثمر برساند. او از مهاجمان سریعی بود كه به قاتل تیم های حریف تبدیل گشته بود و به خوبی از قدرت بالای بازی خود استفاده می كرد و توانست گل های زیادی به ثمر برساند و قهرمانی در لیگ قهرمانان را هم با میلان تجربه كند.

۸۷- فرانك ریبریفرانك ریبری پس از بیشتر از یك دهه حضور در بایرن مونیخ از این تیم جدا شد. ریبری آخرین فصل حضورش در بایرن را با قهرمانی در بوندسلیگا جشن گرفت تا وداعی باشكوه با این تیم داشته باشد. ریبری از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ با پیراهن مارسی به میدان رفت و پس از آن بود كه راهی بایرن مونیخ شد و سال ها با پیراهن این تیم درخشید. وی در سال ۲۰۱۴ هم از بازی های ملی خداحافظی كرد.

۸۶- هنریك لارسنهنریك لارسن كه یكی از بهترین مهاجمان تاریخ فوتبال سوئد است، در مقطع كوتاهی برای منچستریونایتد بازی كرد و عملكرد نسبتا خوبی هم در این تیم داشت. وی در ژانویه ۲۰۰۷ در منچستریونایتد بازی كرد تا پس از حضور در بارسلونا و سلتیك حضور در یونایتد را هم تجربه كند. او پس از حضور در منچستریونایتد توانست در نخستین دیدار برابر استون ویلا گلزنی كند و سپس برابر واتفورد و لیل هم گلزنی كرد تا شروع خوبی در یونایتد داشته باشد.

۸۵- اولیوركانكاپیتان ابدی بایرن مونیخ توانست افتخارات زیادی را به همراه این تیم و كشورش به دست آورد. وی در سال ۲۰۰۱ قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شد و با پیراهن آلمان یورو ۱۹۹۶ را بالای سر برد.

۸۴- دیدیه دروگبادیدیه دروگبا كه یكی از بهترین مهاجمان تاریخ چلسی و لیگ برتر به حساب می آید و با گل قهرمانی خود در فینال لیگ قهرمانان محبوب هواداران این تیم است. چهار قهرمانی در لیگ برترو ۴ قهرمانی در جام حذفی همچون افتخارات این بازیكن در تیم چلسی بوده است. وی همینطور قهرمانی در لیگ قهرمانان را برای این تیم به دست آورد و با تیم ساحل عاج در ۳ دوره جام جهانی ۲۰۰۶، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ برای تیم ملی كشورش بازی كرد. وی در تیم ملی كشورش ۱۰۴ بازی انجام داد و موفق شد ۶۵ گل هم برای ساحل عاج به ثمر برساند.

۸۳- جان فرانكو زولادر نوامبر ۱۹۹۶ "زولا" با مبلغ چهار و نیم میلیون یورو بعنوان یكی از چند بازیكن خریداری شده توسط "رود گولیت" به تیم فوتبال چلسی پیوست. وی در اولین فصل حضور در چلسی عملكرد قابل توجهی را از خود به نمایش گذاشت و گل های به یاد ماندنی ای هم برای تیم به ثمر رساند. از "زولا" بعنوان یكی از بهترین ها در زدن ضربه های آزاد یاد می شود و تكنیك برتر وی دركنار مهارت های فردی و دریبل، او را بعنوان یكی از بهترین های فوتبال جزیره معرفی می كند. او ۱۰ سال اول دوره حرفه ای خویش را در لیگ ایتالیا و در تیم هایی همچون ناپولی (در كنار دیگو مارادونا اسطوره آرژانتینی و كارسا مهاجم برزیلی) و در تیم پارما سپری نمود و بعد از پیوستن به چلسی در سال ۱۹۹۷ بعنوان بهترین بازیكن سال از نگاه مطبوعات شناخته شد.

۸۲- فرناندو تورستورس سابقه بازی در تیم های اتلتیكو مادرید، لیورپول و چلسی را داشت. وی در سال ۲۰۱۸ از تیم مادریدی جدا شد و برای ساگان توسو ژاپن بازی كرد. مهاجم اسپانیایی با تیم ملی در سال ۲۰۱۰ قهرمان جهان شد و توانست فاتح یورو ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ شود.

۸۱- ژابی آلونسواو پنج سال در لیورپول بازی كرد و توانست با این تیم قهرمان اروپا شود. ژابی آلونسو در جام جهانی ۲۰۱۰ در تیم ملی فوتبال اسپانیا بازی های خوبی را به نمایش گذاشت و با این تیم قهرمانی در جام جهانی را تجربه نمود. این بازیكن ۳۵ ساله با رئال مادرید هم توانست قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را تجربه كند تا یكی از بازیكنان پر افتخار فوتبال باشد. آلونسو كه پس از جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل از تیم ملی فوتبال اسپانیا خداحافظی كرد از آن زمان در تركیب بایرن مونیخ به صورت ثابت به میدان رفت و با این تیم قهرمان رقابت های بوندسلیگا هم شد ولی در رسیدن بعنوان قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا باز ماند. در كارنامه پر افتخار این بازیكن اسپانیایی دو قهرمانی در رقابت های یورو ۲۰۰۸ و یورو ۲۰۱۲ هم دیده می شود.

۸۰- ساموئل اتوئواو فوتبال را از كشورش شروع كرد و سپس به رئال مادرید اسپانیا پیوست. بعد از آن كه نتوانست در رئال جایگاه ثابتی پیدا كند، به صورت قرضی به رئال مایوركا پیوست و موفق شد ۵۴ گل برای این تیم به ثمر برساند و ركورد گلزنی در باشگاه را از آن خود كند. وی در پنج سال حضورش در بارسلونا به هر چیزی كه می خواست دست یافت. از ال پیچیچی یا همان آقای گلی لالیگا تا تمام قهرمانی های فوتبالی در رده باشگاهی. مثلث او، رونالدینیو و مسی خیلی از فوتبال دوستان را یاد روزهای طلایی بارسلونا می اندازد. در ۲۷ جولای سال ۲۰۰۹ ساموئل اتوئو به صورت رسمی پس از گذراندن معاینات پزشكی به صورت رسمی بازیكن تیم اینتر ارائه شد و با این تیم سه گانه فوتبال اروپا را به دست آورد.

۷۹- مانوئل نویرمانوئل نویر كه توانست قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل را با مانشافت به دست بیاورد، در ۸۸ حضور خود در تیم ملی آلمان توانست ۳۷ كلین شیت خویش را ثبت كند تا ركورددار كلین شیت در تاریخ تیم ملی فوتبال آلمان شود. او توانست ركورد سپ مایر دروازه بان سابق ژرمن ها را بشكند كه توانسته بود ۳۶ كلین شیت در تیم ملی آلمان ثبت كند.

۷۸- ادن هازاردادن هازارد در همین تابستان با قراردادی ۱۳۰ میلیون پوندی به تیم فوتبال رئال مادرید پیوست. ادن هازارد در این چند سال حضورش در چلسی همواره از بهترین بازیكنان این تیم بوده است. او همچون بازیكنانی بود كه از مدت ها پیش شایعه حضور وی در رئال مادرید به گوش می رسد. او همراه بلژیك در جام جهانی روسیه توانست عنوان سومی را به دست بیاورد.

۷۷- وزلی اسنایدروسلی اسنایدر كه پیش تر در اینتر و رئال مادرید بازی می كرد، سابقه بازی در گالاتاسرای و الغرافه قطر را هم در كارنامه خود دارد. او با تیم ملی فوتبال هلند در جام جهانی ۲۰۱۰ در آستانه كسب جام جهانی هم بود ولی نایب قهرمانی را به دست آورد. وی در همان سال با اینتر توانست سه گانه فوتبال اروپا را به دست بیاورد.

۷۶- یورگن كلینزمنیورگن كلینزمن بعنوان بازیكن تیم ملی آلمان توانست در مسابقات جام جهانی فوتبال ۱۹۹۰ به مقام قهرمانی جهان برسد و در سال ۱۹۹۶ هم قهرمان اروپا شود. كلینزمن در ۱۰۸ دیداری كه برای آلمان غربی و آلمان بازی كرد ۴۷ گل به ثمر رساند. وی در ادامه هدایت تیم ملی فوتبال آلمان را در جام جهانی ۲۰۰۶ عهده دار بود و با این تیم سوم جهان شد.

۷۵- دیوید ترزگهدیوید ترزگه، مهاجم فرانسوی در تیم هایی هم چون موناكو و یوونتوس بازی كرده است. با این وجود خیلی ها او را به خاطر پنالتی ای می شناسند كه در فینال جام جهانی ۲۰۰۶ برابر ایتالیا از دست داد و همان سبب شد كه تیم ملی فرانسه از رسیدن به جام قهرمانی باز بماند و لاجوردی پوشان ایتالیا قهرمان شوند. او البته در جام جهانی ۹۸ فرانسه موفق شده است قهرمانی در جام جهانی را به دست بیاورد.

۷۴- كریستین ویریویری در سال ۱۹۹۹ با انتقال ۴۹ میلیون یورویی از لاتزیو به اینتر توانست ركورد گرانقیمت ترین بازیكن جهان را به خود اختصاص دهد و دوران خوبی را در این تیم داشته باشد. وی در طول ۱۸ سال فوتبال و بازی در تیم های مطرحی چون اینتر، اتلتكومادرید، یوونتوس، میلان و موناكو، بیشتر از ۲۰۰ گل به ثمر رساند. وی همینطور در ۴۹ دیدار ملی برای تیم ملی ایتالیا هم موفق شد ۲۳ گل به ثمر برساند. كسب آقای گلی در لالیگا در سال ۱۹۹۸، بهترین بازیكن ایتالیا در سال ۱۹۹۹ و آقای گل لیگ ایتالیا در سال ۲۰۰۳ همچون افتخارات فردی او بوده است. وی در نهایت در سال ۲۰۰۹ پس از چند دوره حضور در آتالانتا و برگامو از فوتبال خداحافظی كرد.

۷۳- جان تریجان تری ۷۱۳ بار برای چلسی به میدان رفته است و ۶۶ گل برای این تیم به ثمر رسانده است تا یكی از گلزن ترین مدافعان تاریخ لیگ جزیره لقب بگیرد. تری در طول سال ها عضویت در چلسی، از هیچ كاری برای موفقیت این تیم دریغ نكرد. كسب ۱۴ قهرمانی مهم همچون لیگ قهرمانان اروپا به تری كمك كرد در تالار افتخارات باشگاه چلسی جایی داشته باشد. در این میان چهار قهرمانی در لیگ برتر انگلیس و یك قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا بیشتر به چشم می خورد. تری در رده ملی می توانست بیشتر از این ها بازی كند ولی رسوایی اخلاقی او دامنش را گرفت و این مدافع عملا از تیم ملی اخراج شد.

۷۲- مایكل اوونلیورپول در سال ۲۰۰۱ توانست پنج جام فتح كند اما هیچ یك از این عناوین خیلی مهم نبودند. انتخاب اوون بعنوان برنده توپ طلا به شدت با انتقادات اسپانیایی ها رو به رو شد چون رائول گونسالس در رئال مادرید بهترین فصل خویش را پشت سر گذاشت اما در نتایج نهایی آرا در رتبه دوم قرار گرفت. پدیده جام جهانی ۹۸ در لیورپول دوران خوبی داشت ولی وقتی او به یونایتد رفت، هواداران لیورپول هیچگاه او را نبخشیدند.

۷۱- دكودكو ۷۵ بار برای تیم ملی فوتبال پرتغال بازی كرد. وی در سال ۲۰۰۴ با پورتو و سال ۲۰۰۶ با بارسلونا قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را تجربه نمود. دكو سابقه حضور در چلسی را هم دارد و در سال های پایانی فوتبالی خود به برزیل برگشت و پیراهن فلومیننسه را بر تن كرد. او قهرمانی در لیگ های اسپانیا، انگلیس، پرتغال و برزیل را تجربه كرده است.

۷۰- كلود ماكله لهرئال مادرید در سال ۲۰۰۰ با مبلغ ۱۰ میلیون پوند ماكه له له را به خدمت گرفت اما هیچ وقت قدر بازی اثرگذار او را ندانست چون كه وقتی او خواهان افزایش حقوق خود شد با پاسخ منفی فلورنتینو پرس مواجه گردید و رئال را ترك كرد. در سه سال پس از رفتن او رئال هیچ جامی به دست نیاورد و چلسی (باشگاه بعدی ماكله له) آغاز به گرفتن عناوین مختلف كرد.

۶۹- هریستو استوویچكوفدر پنج سال حضور در كنار كاتالان ها، چهار قهرمانی پی در پی لالیگا را به دست آورد. سال ۱۹۹۴ موفقیت آمیزترین سال برای استویچكوف بود. در كنار قهرمانی در لیگ توانست در جام جهانی خوش بدرخشد و با ۶ گل زده عنوان آقای گلی را به دست آورد و مرد سال فوتبال اروپا هم لقب گرفت.

۶۸- میشائیل بالاكبالاك در سال های آغازین هزاره جدید، توانست به یكی از ستارگان تیم ملی فوتبال آلمان و میدان های جهانی تبدیل گردد. وی در جریان جام جهانی ۲۰۰۶ در میهنش، تنها بازیكن آلمانی بود كه بعنوان ستاره ای در اندازه های جهانی انتخاب|شد. همین امر باعث شد كه چلسی لندن، در تابستان همان سال، بالاك را به خدمت بگیرد. قلب تپنده خط میانی فوتبال آلمان از آن پس بالاك به یكی از ستارگان پرفروغ فوتبال آلمان تبدیل شد. نقش رهبری وی در خط میانی تیم آلمان، بی چون و چرا بود. علیرغم این كه در این تیم اولیور كان، دروازه بان ملی پوش، سابقه بیشتری داشت، با رهبری "یورگن كلینزمن" و به خواست مربی جدید تیم ملی فوتبال آلمان، بازوبند كاپیتانی به میشائیل بالاك تعلق گرفت تا در میانه میدان، نظم و هماهنگی را در تیم ایجاد و حمله ها به دروازه حریف را سازماندهی كند.

۶۷- توماس مولرتوماس مولر كه در زمان كارلو آنچلوتی نیمكت نشین شده بود، پس از حضور یوپ هاینكس به روند خوب خود بازگشته است و هم اكنون همكاری خوبی با روبرت لواندوفسكی در خط حمله دارد. وی در تیم ملی فوتبال آلمان هم نقش پررنگی قهرمانی این تیم در سال ۲۰۱۴ ایفا كرد و توانست بر قله فوتبال جهان بایستد.

پایان بخش اول.
1398/05/10
01:13:11
5.0 / 5
4117
تگهای خبر: بازی , بازیكن , باشگاه , توپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Digipa Sports Shoes

دیجیپا

فروش لوازم و کفش ورزشی

digipa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیپا محفوظ است