پشت پرده فساد در فوتبال از زبان فروردین

پشت پرده فساد در فوتبال از زبان فروردین

به گزارش دیجیپا، نماینده فیروزآباد در مجلس به تشریح زوایا و عوامل فساد در فوتبال پرداخت و اظهار داشت: انتظار می رود که با باشگاه های متخلف برخوردهایی همچون کسری امتیاز و سقوط به دسته پایین تر صورت گیرد.


به گزارش دیجیپا به نقل از ایسنا، حدود دو ماه پیش اخباری در رسانه ها درباره ی «فساد در فوتبال» عنوان شد که قوه قضائیه هم به آن ورودی داشت؛ اصغر جهانگیر سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری در ۶ تیرماه درباره ی آخرین وضعیت پرونده فساد در فوتبال (مس رفسنجان) اظهار داشت: دستگاه قضایی بمحض دریافت گزارش درباب هر موضوعی ورود جدی دارد. در هر موردی که گزارش و جریانی بصورت خاص از بخش های مختلف واصل شده در دستور کار قرار می گیرد؛ درباب پرونده باشگاه مس رفسنجان تا حالا ۸ نفر بازداشت شده اند که از این تعداد ۴ نفر با قرار تامین آزاد شدند و ۴ نفر در بازداشتند.
سخنگوی قوه قضاییه همین طور این توضیح را داد که یکی از افرادی که به صورتی با ادعای نفوذ در کمیته داوران اقدام به گرفتن تعدادی سکه کرده بود احضار و به بهتان کلاهبرداری روز یکشنبه سوم تیرماه بازداشت شد. عمده اتهامات افراد بازداشت شده تحصیل مال نامشروع است و در وقت قانونی اطلاع رسانی به انجام می رسد. این افراد شامل مدیر عامل وقت باشگاه، رییس سابق کمیته داوران، رییس اسبق کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ فوتبال، رییس سابق کمیته مسابقات سازمان و دو گزارشگر ورزشی هستند. گزارش اولیه را خود باشگاه مس رفسنجان به مراجع مربوطه اعلام نموده است.
کیومرث هاشمی وزیر ورزش و جوانان نیز درباره ی بحث فساد در فوتبال اظهار داشت: اعتقاد دارم شاید فساد در بحش های دیگر نیز وجود داشته باشد اما کوچک ترین فساد در ورزش کشور و خصوصاً در فوتبال اصلا قابل قبول نیست. با هوشیاری و روش های پیشگیرانه که خود متولی فوتبال نیز دنبال این مسائل هست، نباید اجازه دهیم تا زحمات دست اندرکاران فوتبال و خود باشگاه ها با تخلفات عده ای معلوم الحال خدشه دار شود. از تمام کسانی که به شناسایی تخلفات در فوتبال کمک می کنند، حمایت می نماییم و از طرف دیگر نیز خود فدراسیون فوتبال باید شرایطی فراهم آورد که این تخلفات به حداقل برسد تا دیگر شاهد اینگونه تخلفات نباشیم.
در همین رابطه، محمدمهدی فروردین رییس فراکسیون ورزش در مجلس یازدهم و نماینده مجلس دوازدهم در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: فساد ناشی از یک سیستم فشل مدیریتی است که به سبب نبود شایسته سالاری و کارآمدی حاصل شده است. این که مدیری در یک مجموعه قرار گرفته و به خاطر بی لیاقتی آن فرد، آن مجموعه گرفتار انحراف می شود.
وی با اعلان اینکه انحراف در مسائل مالی بیش از سایر حوزه ها به چشم می آید، اظهار داشت: یک موقعی فساد مالی دیده نمی شود اما همین فساد موجب تحمیل هزینه به باشگاه می شود و در راستای دیگر مربی ناکارآمد از امکانات و اعتبارات و زیرساخت ها استفاده می نماید اما خروجی درستی ندارد.
این نماینده مجلس لابی و ارتباطات غیرکارشناسی را به عنوان عوامل فساد برشمرد و اظهار داشت: این که یک مسئول نتواند پاسخگوی نیازهای خود باشد، مشکلاتی را به وجود می آورد که نتیجه آن لغزش و انحراف است.
فروردین با اعلان اینکه باید متولی ورزش یعنی وزیر ورزش بر زیرمجموعه های خود نظارت داشته باشد، اظهار داشت: باشگاه های دولتی زیرمجموعه وزارت ورزش است و برخی آنقدر مشغله دارند که نمی توانند به ریز و جزییات برای موضوعات نظارت کنند اما اگر عملکرد خوبی در انتخاب مدیران صورت می گرفت شاهد این اتفاقات نبودیم.
رییس فراکسیون ورزش مجلس یازدهم تصریح کرد: قبلا درباره ی وضعیت باشگاه های صنعتی و پول پاشی ها تذکر داده بودم. این که باشگاه های صنعتی در رقابت با سایر باشگاه ها گرفتار بی عدالتی محض هستند. آنها برای جلب بازیکن ریخت و پاش مالی می کنند البته این اتفاقات تا پیش از سال ۱۴۰۲ بود که هیچ نوع سقف قراردادی پیش بینی نشد. از وقتی که فدراسیون فوتبال سقف قرارداد را تعیین کرد، لایه های پنهان در عرصه مسائل مالی آشکار شد.
فروردین اشاره کرد: وقتی از فساد در فوتبال حرف می زنیم نباید خروجی آن چیزی غیر از تنبیه و برخورد باشد چون در غیر این صورت نه فقط دردی را دوا نمی کند که به دردهای جامعه هم اضافه می کند.
وی اشاره کرد: اگر امروز اثبات شود که فسادی در فوتبال انجام شده که فساد هم شده، انتظار می رود شدیدترین برخوردها صورت گیرد و یکبار برای همیشه شاهد برخورد اساسی با باشگاه متخلف باشیم. همچون آن می توان تنزل جایگاه باشگاه های متخلف باشد.
نماینده فیروزآباد در مجلس درباره ی این که آیا ممکنست برخورد منجر به سقوط باشگاه به دسته پایین تر شود، اظهار داشت: باید این اتفاق بیفتد چون در غیر این صورت انگار کاری برای مقابله با فساد انجام ندادیم و انگار این الگو را به افراد می دهیم که می توانند در مجموعه خودشان فساد کرده و تنها خروجی آن طرح مباحثی در رسانه ها و تلویزیون باشد و بعد هم برخوردی نشود.
فروردین اظهار داشت: البته ما روی برنامه های تلویزیونی هم صحبت داریم. برنامه ای که مدعی مبارزه با فساد در تلویزیون است در چهار سال قبل کجا بوده، انگار که در این سال ها خواب بوده البته که در این میان شایعاتی مطرح است که آنها چشمانشان را روی موضوع پرونده فساد در فوتبال بسته بودند و الان که جامعه به این مساله پی برده، همراه شده و صحبت از مبارزه با فساد می زنند. این برنامه تلویزیونی باید زودتر از اینها به فساد در فوتبال، سوءاستفاده ها، ابهامات در قراردادها و تبانی ها اشاره می کرد نه این که کل تمرکزش را روی این بگذارد که چه فردی رییس فدراسیون می شود و یا نمی شود؛ این برنامه به موضوعات اصلی ای نپرداخته که امروز سبب رنجش جامعه فوتبال شده است.
این نماینده مجلس در جمع بندی بیان کرد: باید با باشگاه های متخلف برخوردهایی همچون کسری امتیاز و سقوط به دسته پایین تر شود؛ علاقه مندان به فوتبال انتظار چنین برخوردی را دارند چون غیر از این، ناامنی و بی اعتمادی در ورزش به اوج خود می رسد پس باید برای اعتمادسازی چنین برخوردهایی صورت گیرد.
فروردین همین طور با اعلان اینکه باید مبارزه با فساد یکی از فاکتورهای اصلی معرفی وزیر پیشنهادی ورزش به مجلس باشد، اظهار داشت: با توجه به این که رئیس جمهور منتخب عضو فراکسیون ورزش در مجلس یازدهم بود و از علاقه مندان به ورزش خصوصاً فوتبال و فوتسال است، انتظار می رود که قدمهای جدی برای مبارزه با فساد در ورزش برداشته و مشخصا این مساله به عنوان شاخصه های اصلی معرفی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان به مجلس باشد.
منبع:

1403/04/19
14:30:57
5.0 / 5
52
تگهای خبر: بازی , بازیكن , باشگاه , داور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Digipa Sports Shoes

دیجیپا

فروش لوازم و کفش ورزشی

digipa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیپا محفوظ است